Požeška tvornica

Orljava se seli iz zatvora da bi se lakše i prije mogla prodati

Foto: Duško Mirković/Pixsell
Orljava se seli iz zatvora da bi se lakše i prije mogla prodati
15.11.2016.
u 07:00
Potencijalnim ulagačima neugodno je što prije ulaska u pogon moraju proći kroz kaznionicu pa ga država kao vlasnik želi premjestiti
Pogledaj originalni članak

Za tekstilnu tvrtku Orljava država je našla novu lokaciju, na koju bi se trebao preseliti pogon toga najvećeg domaćeg proizvođača muških košulja, kako bi se tvrtka mogla lakše prodati. Naime, potencijalnim ulagačima velik je teret predstavljala činjenica da, prije nego što uđu u tvornicu, moraju proći kroz Kaznionicu u Požegi. Država, koja je u potpunosti vlasnik Orljave, postigla je dogovor s jednim domaćim koncernom u čije će se prostore u Požegi useliti oko 350 radnika Orljave, a taj će koncern dobiti olakšicu pri najmu državnog prostora na drugoj lokaciji u zemlji. Orljava je prije tri godine završila predstečajnu nagodbu, potraga za ulagačem traje već dulje vrijeme, a očekuje se da će se s novom lokacijom taj proces brže privesti kraju. Zbog problema s likvidnošću Orljavi je novi vlasnik neophodan.

– Plasman na domaće tržište pao je zajedno s krizom pa, dok smo nekad prodavali 200.000 košulja godišnje, sada ih u Hrvatskoj plasiramo svega 50.000. Preseljenjem u nove pogone planiramo proizvodnju proširiti i na nove segmente jer tekstilna industrija u zemlji sve teže preživljava. Još smo prije nekoliko godina zato pokrenuli i usluge tapeciranja namještaja. Sada se gotovo 80 posto naše proizvodnje odnosi na izvoz, a najviše za našeg višegodišnjeg kupca, njemačku tvrtku Olymp. Godišnje proizvedemo oko 400.000 košulja – kaže predsjednik uprave Orljave Luka Balenović.

Kao i za ostale tvrtke u tom sektoru problem je konkurentnost pa kupci sve više traže proizvođače u zemljama s nižom cijenom rada – od Makedonije, Bugarske do Bangladeša. U zemlji Orljava šiva za MORH, banke, hotele, Croatiju Airlines.., no nema kontinuiteta pa je teško i računati na stalne prihode.

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.