U Francuskoj ili Italiji i na svakoj benzinskoj postaji možete kupiti kavu od cikorije jer ne samo da je njezin okus fantastičan nego je i izuzetno zdrava po naš organizam – kaže Mario Puškarić iz Kaniške Ive kod Garešnice čiji su kombajni ovih dana s njiva povadili tone neuglednog korijena ljekovite, ali zaboravljene biljke bez koje je unazad više desetljeća život naših starih bio nezamisliv.
Vrsta endivije
Dok nisu “poludjeli” za robustom i arabicom, umjesto kave, u ranim je jutrima u hrvatskim domovima mirisala Divka od cikorije ili pak slični napici iz domaće radinosti kojima su se prelijevali i žganci, a potom je cikorija pala u zaborav. I ne samo zbog kave – zamijenili su je i obojeni šećeri, kako Puškarić zove instant-napitke poput kakaa.
Iako je OPG Agro Puškarić najpoznatiji po uzgoju krumpira i češnjaka, Puškariću danas oko 5% biznisa čini cikorija i jedini je proizvođač u Hrvatskoj. A sve je počelo slučajno. Najveći regionalni proizvođač kave i čaja Franck putem lokalnog radija tražio je kooperante, što je Puškarić, koji je u to vrijeme upravo odustajao od šećerne repe, shvatio kao dobru priliku. I nije se pokajao. Uzgoj cikorije nešto je zahtjevniji od repe. No kako je diljem svijeta sve popularnija – jer sadrži i do 20% inulina, gorke tvari, pektine, cikorijinu kiselinu i kalij i odlično je sredstvo za detoksikaciju organizma, pogodna za dijabetičare, a pospješuje i probavu – ta je alternativa, smatra Puškarić, puno prihvatljivija na hrvatskim poljima, umjesto da je u proljeće i ljeto uglavnom viđamo kao korov uz ceste.
– I ova ima plavi cvijet kao i taj korov, koji je također jestiv, samo što je moja cikorija probrani kultivar i na njivama raste poput pšenice i kukuruza i ima puno deblji korijen koji se prerađuje – objašnjava Puškarić. Cikorija je, dodaje, zapravo i vrsta endivije, samo što se neke sorte uzgajaju zbog lišća za salatu, a neke zbog korijena. Hrvatska, Slovenija, dio Mađarske, Srbija, Austrija, područja su njezine prirodne rasprostranjenosti pa nije čudno što je puno kvalitetnija od indijske – i predmet interesenata iz Rusije, Belgije, Francuske, Njemačke... koji kucaju na Puškarićeva vrata.
– Svi, međutim, traže prerađenu, a u nas je prerađuje samo Franck – kaže Puškarić.
U Francku kažu kako je ovogodišnja kampanja s Puškarićevih 25 hektara zapažena po iznadprosječnoj kvaliteti, a realizirano je približno 740 tona sirovine.
– Nakon prerade, rezanja, sušenja i mljevenja dobiveno je 174 tone suhe cikorije, što je količina koja bi trebala biti dostatna za sljedeće dvije godine za potrebe regionalnog tržišta, primarno Hrvatske i Slovenije za Franckovim proizvodima – kaže Zoran Škevin, direktor proizvodnje Francka, ističući kako se obrada i skladištenje cikorije i danas obavljaju u pogonu u Bjelovaru, koji je otvoren davne 1900. godine.
Divka, Kneipp, Bianca
Zdrava prehrana općenito rastući je trend u prehrambenoj industriji zbog povećanog interesa potrošača, a kako je cikorija odličan izvor prehrambenih vlakana, primarno inulina koji djeluje prebiotski, tržišni lider u kategoriji kavovina uz već poznate klasične napitke od cikorije Divku i Kneipp lansirao je i liniju instant-napitaka od žitarica i cikorije Bianca.
Mmmmmm... sjetim se okusa i odmah bake na selu i bijele kave u limenom pocinanom tanjuru sa komadima domaćeh kruha... hahahaha, kako se mozak igra sa nama...