Razvoj poljoprivrede i prehrambene industrije u svim razvijenim društvima u samom su vrhu strateških ciljeva jer je riječ o proizvodnji hrane, što je primarni nacionalni interes oko kojega se ne rade kompromisi već postiže puni konsenzus. Agrarni razvoj je od vitalne važnosti za razvoj društva, kazao je Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika, jučer na otvaranju konferencije Snaga hrvatske hrane u Zagrebu.
Neovisni agrarni analitičar Darko Znaor smatra da će do 2030. doći do velikog tehnološkog napretka. − Već je danas realnost da je poljoprivreda robotizirana. Dronovi, robotizirani strojevi, električni traktori i informatička umreženost poljoprivredne proizvodnje trend su koji će se zasigurno ostvariti. Realno je i da će doći do daljnje penetracije i sveprisutnosti GM tehnologija. Nanotehnologija i briga za ekologiju također će biti prioriteti u idućem razdoblju. Nagađam da će se sve manje koristiti pesticidi, a njihov posao obavljat će umjetni insekti. Već vidimo da su klimatske promjene dovele do velikih promjena u poljoprivredi, u Hrvatskoj nam odnesu svaku treću žetvu i sigurno je da će razvoj poljoprivrede ovisiti o vremenskim uvjetima − navodi Znaor.
Dodaje da bi u idućem razdoblju poljoprivreda trebala biti i više feminizirana. Naime, klasičan muški princip podrazumijeva da je riječ o što većem posjedu sa što jačim traktorom i većim prihodom. Ženski bi princip trebao podrazumijevati više sluha za sklad prirode i proizvodnje, zdravu hranu, ekologiju i sl. Iako je svjestan da je teško sa sigurnošću reći kako će izgledati tipični poljoprivrednik 2030. godine, Znaor daje nekoliko procjena.
Neki će svoj biznis temeljiti na tehnologiji za pohranjivanja ugljika u zemlju te će svoje poljoprivredne proizvode brendirati na taj način. Netko će se orijentirati na obnovljive izvore energije koju će kombinirati s poljoproizvodnjom. Neki će se farmeri orijentirati na proizvodnju prirodnih lijekova i dodataka prehrani, a drugi će pak vjerojatno svoj kruh zarađivati proizvodnjom korisnih kukaca.
>>U jabukama eko-proizvođača Maria Severa nisu pronađeni pesticidi