I dalje će ulagati

PharmaS je promijenio filozofiju poslovanja, Ralu širi logistiku

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
PharmaS je promijenio filozofiju poslovanja, Ralu širi logistiku
30.07.2015.
u 10:30
Carstvo Luke Rajića ne propada, ali nema ni brzog povrata novca
Pogledaj originalni članak

        Luka Rajić u javnosti ne želi govoriti o svojoj poslovnoj karijeri, pa ni kada se s vremena na vrijeme govori o njegovu povlačenju i promašenom ulaganju. Iz Lura grupe kažu da biznis ne propada, da je činjenica da brzog povrata novca nema, ali da Rajić s tim ciljem nije ni ulagao, te da i dalje investira u domaće gospodarstvo i da se ne povlači.

Važno rusko tržište

PharmaS je lani imao najveći gubitak otkad posluje, ali zato što se tvrtka opredijelila za novi segment poslovanja, a s druge strane veliki kapital Rajić ulaže u Ralu logistiku, pa je tako lani više od 90 posto svog novca uložio u novi logistički centar. PharmaS je novi start doživio prije dvije godine, kada je promijenjena filozofija poslovanja i pet godina od osnutka odustao od receptnih lijekova te se usmjerio se je na consumer healthcare (CHC) segment i širenje izvan regije.

– Takav zaokret produljio je i ciklus povrata, ali bez obzira, uspješno smo u godinu i pol dana razvili deset proizvoda s kojima smo krenuli na nova tržišta. Do kraja godine očekujemo pozitivno poslovanje kompanije – kaže predsjednik uprave PharmaSa Jerko Jakšić.Lani je PharmaS imao prihode od 53,6 milijuna kuna, ali i rekordan minus od 43,6 milijuna kuna, no treba uzeti u obzir da je 60% gubitka uloženo u novo poslovanje CHC, odnosno više od 25 milijuna kuna.

Sa svojim proizvodima prisutni su u Bugarskoj, Rusiji, dok je u pripremi izvoz na švicarsko, poljsko i rumunjsko tržište. Izuzetno im je bitno rusko tržište jer je ujedno najveće tržište probiotika. Kao i ostale domaće farmaceutske tvrtke, i PharmaS je shvatio da je jedina šansa opstanka širenje na nova tržišta. U PharmaSu je zaposleno 160 ljudi, a na razvoju novih proizvoda radi tim od 10 osoba. Lani je PharmaS bio zainteresiran za ulazak u Imunološki zavod, nadajući se da će proces ići brže, a Rajićevi kolege kažu da je toj ideji pristupio s puno emocija, želeći spasiti za zemlju važnu proizvodnju.

I Ralu je pak zabilježio važan iskorak, prošlu jesen je najavljen početak radova novog logističkog centra u Rugvici, a u koji su uselili već ovaj mjesec. Logistički centar napravljen je na zemljištu od 117 tisuća m², a ukupna investicija bit će vrijedna više od 400 milijuna kuna. Lani je prihod tvrtke bio 218 milijuna kuna, a dobit 11,2 milijuna. Više od 70% prihoda ostvaruje se u inozemstvu.

Pohod na istok

– Ralu logistika ima viziju biti vodeći nezavisni dobavljač logističkih usluga u hladnom lancu na području jugoistočne Europe. Gradnja novog logističko-distributivnog centra u Rugvici jest osiguranje nužne infrastrukture za ostvarenje vizije na području Hrvatske, Slovenije, južne Mađarske, dijela BiH... Za ostvarenje vizije potrebno je sagraditi sličan LDC u Srbiji iz kojeg bi pokrivali istok regije obuhvaćene našom vizijom, i to planiramo vrlo brzo ostvariti. Čeka nas još i ulaganje u cross dock skladišta u Hrvatskoj i Srbiji – komentira predsjednik uprave Ralu logistike Zvonimir Šćurec.

Kako je logistika i transport niskoprofitna industrija, ova ulaganja nikako nisu s ciljem brzog povrata i maksimiranja profita, kaže, već stvaranja ozbiljne i dugoročno samoodržive kompanije. Luka Rajić kapital za nova ulaganja dobio je od prodaje mljekarske industrije Dukat francuskom Lactalisu 2007. godine za 280 milijuna eura, te tada dao obećanje da će taj kapital uložiti u zemlji. Još dok je bio vlasnik Dukata kupio je švicarsku tvornicu čokolade Favarger, koju je preuzeo od istoimene obitelji. Prepoznatljiva je zbog ručne izrade, a kontinuirano ima pozitivno poslovanje. U prvom polugodištu ove godine prihodi su bili veći 41 posto u odnosu na prošlu godinu.     

>> Imunološki zavod postaje javna ustanova

>> RALU investirao 50 milijuna kuna za kupnju 90 novih MAN tegljača

>> Marinko Jagić novi predsjednik uprave Rajićeve LURA Grupe

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MI
miso
10:23 31.07.2015.

Po svemu držim da je taj čovjek stekao na nedopušteni način naše bogatstvo!

JO
josmalopanestalo
16:46 01.08.2015.

htio spasiti za zemlju važnu proizvodnju, ha ha ha