Obrtnici teško plaćaju porez na dodanu vrijednost pa je argument da bi plaćanje tog poreza po izdanoj fakturi bilo pogubno za obrtnike – legitiman. Da je tako, pokazali su rezultati ankete koju je provela Europska komisija u sklopu programa "Uklanjanje administrativnih barijera" na uzorku 2000 obrtnika.
Pravo na naknadu
Anketa je pokazala da je u prošloj godini većina obrtnika imala problema s plaćanjem PDV-a. Tako je njih 52 posto barem jednom imalo problema podmiriti porez, dok 15 posto stalno ima problema s PDV-om. Zanimljivo, na drugom su kraju oni koji nikada nisu imali problema s plaćanjima, a njih je prema anketi 37 posto. Anketa je provedena uoči donošenja novog Zakona o obrtu koji će biti predstavljen na idućoj sjednici Vlade. Anketa je pokazala da obrtnici podržavaju izmjene zakona, a da im je najvažnije da neće više morati odgovarati cjelokupnom imovinom za dugovanja i da imaju pravo uplaćivati doprinose za zapošljavanje pa u slučaju gubitka posla imaju pravo i na primanje naknade za nezaposlenost.
Propis, koji će se donositi po redovitoj proceduri, i prije konačnog prijedloga među obrtnicima je izazvao podjele. Prijepor su izazvale odredbe koje se tiču Hrvatske obrtničke komore, kojoj zakon ukida dio samostalnosti i nalaže puno transparentniji rad. Naime, nalaže se da se predsjednik HOK-a bira izravno po načelu jedan čovjek jedan glas, da se komorski doprinosi smanje i da HOK mora podnositi izvješća o svom radu Saboru.
74 posto bez HOK-a
Samo je devet posto ispitanih obrtnika protiv izravnog izbora predsjednika svog udruženja, a 74 posto obrtnika kaže da nikada nije koristilo usluge HOK-a.
Većina njih, točnije 55 posto, nikada nije razgovarala s predstavnicima komore, a polovica obrtnika zadnji je put koristila neke od usluga HOK-a prije više od dvije godine. Inače, 83.078 obrtnika za komorski doprinos godišnje uplaćuje više od 100 milijuna kuna i time financira komorski sustav s oko 400 zaposlenih. U centrali u Zagrebu radi 50 ljudi, koji su dobro plaćeni, a neslužbeno se doznaje da predsjednik komore ubire više od 10.000 kuna naknade za svoj rad. Sustav čini i niz podružnica koje zapošljavaju oko 350 ljudi.
>>Kolaps porezne politike: Ni PDV ni fiskalizacija ne krpaju rupe