Varanje države je zlo, ali loša i skupa država dijelom ga opravdava. Takav se zaključak može iščitati iz rezultata istraživanja stavova građana o sivoj ekonomiji koje je za MasterCard napravila agencija Ipsos.
Iako se većina (87%) ispitanika slaže s potrebom borbe protiv sive ekonomije, jedan veliki dio (28%) vjeruje da su porezi već preveliki i da je njihovo izbjegavanje opravdano, a više od trećine (34%) uvjereno je da je za uspješno poslovanje ključno ne prijavljivati barem dio prihoda!
90 posto je svjesno da je izbjegavanje plaćanja poreza kriminal
Ne mogu se opravdati ni time da ne znaju što čine jer ih je 90 posto svjesno da je izbjegavanje plaćanja poreza kriminal. Većina ga povezuje sa zapošljavanjem “na crno” (85%), neregistriranim malim obrtima za kućne popravke (82%) ili neprijavljivanjem dijela prihoda.
Istraživanje je, osim u Hrvatskoj gdje je provedeno na 800 ispitanika, rađeno u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Srbiji, Slovačkoj, Sloveniji i Rumunjsko i pokazalo je da većina građana smatra sivu ekonomiju negativnom pojavom.
U Hrvatskoj su građani većinom (74%) svjesni da zbog toga ostaje manje novca za javne usluge: obrazovanje, zdravstvo ili cestovnu infrastrukturu, čak 79 posto svjesno je da dovodi do nepoštene konkurencije, a 70 posto da negativno utječe na gospodarski rast.
jel i Todorić uračunat u tih 34%