Rast proizvodnih troškova glavni je razlog gašenja

Roca Croatia obustavlja proizvodnju u Zaprešiću

Foto: Robert Anic/PIXSELL
Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović posjetila grad Zaprešić
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović posjetila grad Zaprešić
27.10.2022.
u 07:23
Vlasnik je proizvodnju godinama održavao internim kreditiranjem i financijskim injekcijama
Pogledaj originalni članak

Roca Croatia, dio španjolske Roca grupe, namjerava obustaviti proizvodnju u tvornici u Zaprešiću, doznaje Poslovni dnevnik iz izvora bliskog kompaniji. Time će biti ugašena domaća proizvodnja sanitarne keramike u nekadašnjem Inkeru, odnosno Jugokeramici kako se ta kompanija zvala u bivšoj državi.

Ta je tvrtka od 2006. u vlasništvu španjolske Roce, globalnog diva u proizvodnji keramike sa 21.500 zaposlenih u 77 tvornica i lanjskim prometom od 2,05 milijardi eura.

Gubici 120 milijuna kuna

Kako doznaje Poslovni dnevnik iz izvora bliskih kompaniji, u srijedu je Uprava najavila radnicima kako namjerava obustaviti proizvodnju u tvornici u Zaprešiću. Tvrtka trenutno zapošljava oko 250 radnika te se očekuje da će restrukturiranje, odnosno obustava proizvodnje koje se planira provesti do kraja godine, zahvatiti značajan broj radnika.

Koliko će radnika na kraju morati otići u ovom trenutku još nije definirano jer restrukturiranje koje uključuje izradu programa zbrinjavanja predstoji i planira se provoditi u sljedećih mjesec i pol dana. Radnici koji ostanu nakon restrukturiranja nastavit će raditi na dosadašnjoj lokaciji koja bi trebala postati poslovno-distribucijski centar.

Glavni fokus Uprave do kraja godine ostaje pronalaženje najboljih prihvatljivih rješenja za otpremnine zaposlenika iz proizvodnje u pregovorima s radničkim vijećem, otkrivaju izvori Poslovnog dnevnika. Roca je 2006. preuzela nekadašnjeg gubitaša Inker i od tada bitno osuvremenila proizvodni proces, ulaganjem u modernizaciju pogona i razvoj tržišta.

Međutim, posljednjih godina zaprešićki proizvođač je akumulirao gubitke koji su u proteklih pet godina dosegnuli iznos ravan jednom ukupnom godišnjem prihodu tvrtke, odnosno 120 milijuna kuna. Unatoč dugogodišnjim naporima španjolskog vlasnika da internim kreditiranjem i financijskim injekcijama održi proizvodnju u zaprešićkoj tvornici, prevagnula je namjera da se proizvodnja obustavi. "Kontinuiran rast proizvodnih troškova, primarno sirovina te konačno i energije glavni su razlozi namjeravane odluke. Paralelno s time, domaće je tržište pod sve većim pritiskom jeftinijih uvoznih proizvoda iz trećih zemalja, primarno Turske i Kine", doznali smo od izvora bliskog tvrtki.

Dijalog sa sindikatom

Glavni proizvodi iz portfelja zaprešićkog pogona su umivaonici, WC školjke, pisoari i postolja za umivaonike. Kako se može čuti, unatoč gašenju proizvodnje neće biti poremećaja u opskrbi domaćeg i regionalnog tržišta jer Roca grupa nastavlja redovitu isporuku kroz svoj distributivni centar u Zaprešiću i postojeće partnere.

Doznajemo kako ovaj potez Uprave Roce nije bio planiran nego se pod svaku cijenu nastojao izbjeći o čemu svjedoči i činjenica da je cijele godine bio otvoren proces zapošljavanja novih radnika.

"Uprava održava kontinuirani dijalog sa sindikatom i radničkim vijećem. Njima je poznato da je tvrtka zadnjih godina suočena s teškoćama iz kojih se cijelo vrijeme tražio izlaz. Međutim, posljednji udar je bio dramatično povećanje cijene energenata koji čine velik udio ulaznih troškova proizvodnje. Uslijed toga, projekcije jasno pokazuju da u takvim okolnostima održavanje proizvodnje više nije moguće", tvrde izvori bliski Upravi. 

>> VIDEO Ophodari Čistoće provjeravaju kante i lijepe naljepnice zahvale ili upozorenja, imaju i GPS lokatore!

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Dr Evil
Dr Evil
19:50 28.10.2022.

Žalosno da se gasi proizvodnja. Zar vi stvarno mislite da Hrvatska može 12 mjeseci živjeti od sezonskog (tromjesečnog) turizma i trgovine? Vlada umjesto da daje lovu proizvodnim investitorima daje lovu kvaziudrugama i raznim parazitima, prestrašno u kakvoj zemlji živimo.

Avatar BožeSačuvaj
BožeSačuvaj
10:27 29.10.2022.

Na žalost oni su se bavili proizvodnjom onih roba koje jednom u životu kupimo i onda desetljećima više ne kupujemo..ne gradi se više tako puno kao 90-tih i 2000-tih a konkurencija je nemilosrdna..zašto bih kupio wc školjku za 1500 kuna kad ih ima i po 300 a nikakva razlika među njima..nekada su kupaone bile velike kao sobe,danas sve stane u 2 kvadrata i nemaš gdje potrošiti velike novce na sanitarije jer ti prije toga lakomi vodoinstalater pikupi 25 tisuća kuna da u dva dana spoji par cijevi i pri tome ti pametuje više nego kardiokirurg prije operacije srca

MA
MarkoMarkoM
19:47 27.10.2022.

Nista neobicno. Cudno je da su vlasnici toliko godina trpili gubitke. Trebali su to davno zatvoriti.