Zarubežnjeft

Ruska naftna kompanija želi uložiti milijardu eura u Hrvatsku

Foto: 'Dejan Moconja/Vecernji list'
Ruska naftna kompanija želi uložiti milijardu eura u Hrvatsku
17.01.2012.
u 16:26
Jedna od najvećih naftnih kompanija u Rusiji zainteresirana je za istraživanje nafte, za Janaf, produktovod i za OMV-ove crpke
Pogledaj originalni članak

Ruska državna naftna tvrtka Zarubežnjeft želi u Hrvatsku uložiti više od milijarde eura. Taj je plan čelnik Zarubežnjefta Nikolaj G. Brunič u utorak je prvo iznio novinarima u ruskom veleposlanstvu u Zagrebu, a zatim i potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva Radimiru Čačiću.

Poslali ponudu OMV-u

Zarubežnjeft je, naime, kako prenosi HRT, zainteresiran za istražne radove u Hrvatskoj, za ulaganja u kapacitete Janafa te za gradnju produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj. Usto, Brunič je potvrdio i prijašnje najave da je Zarubežnjeft zainteresiran za kupnju OMV-ovih benzinskih crpki u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a čiju je prodaju austrijska naftna kompanije nedavno objavila.

Zarubežnjeft je poslao ponudu OMV-u, ali još nije dobio nikakav odgovor, ustvrdio je Brunič.

Objasnio je da preko svoje tvrtke kćeri u Hrvatskoj Nestro Sava Zarubežnjeft u suradnji s Janafom želi sudjelovati u geološkim istraživanjima ležišta ugljikovodika na devet lokacija u Hrvatskoj, a u to je spreman uložiti više od 100 milijuna eura. Na dijelu tih lokacija dosad je istraživala Ina, a na pitanje zašto Zarubežnjeft ne želi u taj posao ići s Inom, a ide s Janafom koji nema iskustva u istraživanju nalazišta nafte i plina, Brunič je kazao da je Janaf, za razliku od Ine, izrazio spremnost za sudjelovanje i da Ina uopće nije odgovorila na pismo koje joj je u vezi s tim projektom poslao Zarubežnjeft. No, ostavio je otvorenom mogućnost da Ina prerađuje naftu i plin koji bi se eventualno našli na tim nalazištima.

No, Brunič je pritom napomenuo da se Zarubežnjeft i druge ruske energetske kompanije ponekad osjećaju da u Hrvatsku nisu dobrodošle. U poslovima istraživanja udjel Zarubežnjefta je 51 posto, Janafa 10 posto, a ostalo je udio privatnog kapitala, odnosno tvrtke registrirane u Švicarskoj, White Falcon Holding.
Zarubežnjeft želi ulagati i u infrastrukturu Janafa. Kako se Janafov naftovod trenutačno koristi sa 30 posto kapaciteta, Zarubežnjeft želi to više iskoristiti, kao i povećati spremnike u Omišlju i koristiti za skladištenje ruske nafte namijenjene izvozu na spot tržište.

Kontrolni paket

Treći projekt za koji je ta ruska naftna kompanija zainteresirana u Hrvatskoj jest gradnja produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj, koji bi služio izvozu naftnih derivata neiskorištenih u BiH i Hrvatskoj, proizvedenih u Rafineriji Bosanski Brod i Ininim rafinerijama. No Brunič je jasno istaknuo da Zarubežnjeft u tom projektu želi imati kontrolni vlasnički i upravljački paket.

Osim toga, Brunič je bio otkrio i da je ruska kompanija za transport Transnjeft zainteresirana za ulazak u vlasničku struktura Janafa kada to bude moguće.

Kazao je i da neki u Rusiji još misle da je projekt Družba Adria još moguće ostvariti. Zarubežnjeft je inače vlasnik Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu i Tvornici motornih ulja u Modriči.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 59

DR
dragica
20:47 17.01.2012.

Zar nemamo pouku s Mađarima. Možda i crveni hoće da zarade.

MA
maxell
16:48 17.01.2012.

Ovakovi potezi moraju ostati Hrvatski, asta se tice ulaganja crkva moze dugorocno posudit drzavi.

MA
matia
19:01 17.01.2012.

bolje rusi nego mađari!