Za kupnju udjela u Croatia osiguranje stiglo je sedam pisama namjere, a do 20. rujna očekuju se i prve neobvezujuće ponude. Iako su u Vladi zadovoljni velikim brojem interesenata, ipak, da se vidi stvarna situacija, treba pričekati i vidjeti tko će kroz neobvezujuće, a poslije i obvezujuće ponude, pokazati pravi interes. Sigurna su tri ponuđača, koji su već prije pokazali interes – domaći Adris, poljski PZU i slovenski Triglav.
Fer cijena?
Pismo namjere poslala je i vodeća američka osiguravajuća kuća AIG, koja je i prije najavljivala širenje na naše tržište, no mnogi upoznati s poslovanjem te kompanije ne vjeruju da bi im naše malo tržište moglo biti ozbiljno zanimljivo. Njemački Ergo je također pokazivao neizravni interes, a u našoj zemlji prisutan je pet godina. Na tržištu je i austrijski VIG koji je na domaćem tržištu već imao neke akvizicije. Konzultantska tvrtka KPMG je za Vladu napravila procjenu prema kojoj je vrijednost domaće osiguravajuće kuće 210 milijuna, a nakon što se obavi detaljnija analiza zainteresiranih, moći će reći i konačnu cijenu koju su spremni platiti za udjel od oko 42 posto, koliko država planira prodati. Prema informacijama osoba bliskih ulagačima, cijena po kojoj bi se moglo vrednovati Croatia osiguranja bit će između 200 i 300 milijuna eura. Prema procjenama, država bi mogla dobiti oko 100 milijuna eura za prodani udjel. S obzirom na to da je interes veći od očekivanja, nema bojazni da bi ponuđači mogli rušiti cijenu, za što je na početku bilo straha, kada su interes pokazali samo Adris i PZU. Mnogima se ta cijena čini i fer, jer iako je CO jak u tom poslu i vodeći u mnogim segmentima te ima imovine, ipak ima i obveza, a i nužan mu je novi kapital za planirana širenja u regiji. Zadnja cijena dionice na burzi bila mu je 6900 kuna, a, primjerice, pet godina prije 8000. Adris jedini nije u osiguravateljskom biznisu, no ima ozbiljne namjere tome se posvetiti, a kako su se već dokazali na jakom širenju u regiji u svom poslovanju, vjeruju da to mogu učiniti i s biznisom osiguranja. Imaju i novca i jedini su domaći interesent, zbog čega su postojale već glasine da su i najpoželjniji za državu. Osim toga, primjerice, poljski PZU je u većinskom državnom vlasništvu, slovenska država je prisutna s oko 30 posto u Triglavu, pa se postavlja pitanje ne bi li bilo neobično da proslijedimo Croatia osiguranje iz jednih državnih ruku u druge. Osim toga, već postoje glasine da Triglav nema financijske snage za kupnju domaćeg osiguravatelja, štoviše, da su u igri za nekog drugog. Poljski PZU je veliki igrač s izuzetno dobrim rezultatima poslovanja na domaćem, poljskom tržištu, no ne dijeli ih na tržištu na kojem je imao akvizicije. Primjerice, u Ukrajini, kamo su ušli 2005., do danas imaju kumulirani gubitak od 35 milijuna eura, a u baltičkim zemljama 20 milijuna eura.
Prodaja do kraja 2013.
Država traži od budućeg vlasnika i dokapitalizaciju, nakon čega bi udjel države pao na oko 25 do 30 posto udjela. Nakon ponuda, potencijalni ulagači bi početkom listopada mogli započeti dubinsko snimanje, predati obvezujuće ponude, a prema planu, transakcija bi trebala biti gotova do kraja godine, što je važno i državi zbog potrebnog krpanja proračuna.
>> Poziv za iskazivanje interesa za kupnju dionica Croatia osiguranja