Pred Zemaljskim sudom u Münchenu je u petak (6.9.) započeo proces protiv Uriela Sharefa, bivšeg člana Upravnog odbora tvrtke Siemens, piše Deutsche Welle. Državno ga tužiteljstvo tereti u nekoliko slučajeva za \"posebno teške\" slučajeve pronevjere kao i vršenje pritiska. 2003. je Siemensova podružnica navodno podmitila argentinske predstavnike vlasti kako bi dobila jedan unosni posao. Radilo se o proizvodnji modernih, na krivotvorenje otpornih, osobnih iskaznica za Argentinu. Nove iskaznice u zemlji s više od 40 milijuna stanovnika. Prema optužnici, Siemens je navodno, da bi dobio ovaj posao, kao mito isplatio oko 9,5 milijuna američkih dolara.
Argentinska afera s osobnim iskaznicama izazvala je daljnju krizu. U cijeli su posao navodno bili umiješani i ministar kao i državni tajnici. Čak je i bivši predsjednik države Carlos Menem navodno dobio novac kako bi se milijarde vrijedan posao dodijelio Siemensu.
Opušteno s korupcijom
Korupcija se u toj tvrtki tada još nije tako strogo kažnjavala kao danas. Naprotiv. \"Svakako je bilo tako da je Siemens godinama imao sustav crnih blagajni\", kaže Hans Leyendecker, jedan od najpoznatijih istraživačkih novinara u Njemačkoj, koji Siemensovu korupcijsku aferu prati za novine Süddeutsche Zeitung.
Cijeli niz Siemensovih menadžera navodno si je poslove osiguravalo mitom. U samoj tvrtki se nisu previše uzrujavali zbog slučajeva korupcije. \"Djelatnici koje bi ulovili, ponekad su premješteni na neko drugo radno mjesto, ponekad čak i unaprijeđeni\", kaže Hans Leyendecker u razgovoru za Deutsche Welle.
>> Otkazi prijete i zaposlenicima Siemensa u Hrvatskoj
Nije prvi proces protiv nekog Siemensovog menadžera
Proces protiv Uriela Sharefa nije prvi takav protiv nekog visokorangiranog menadžera u Siemensu. Prije otprilike dvije godine još je jedan bivši član Upravnog odbora Thomas Ganswindt morao odgovarati pred sudom. Njega se teretilo da je za svog poslodavca vodio \"crne blagajne\". No suci su osobnu krivnju optuženog smatrali toliko malom da je proces 2011. obustavljen. Ali za Ganswindta je to ipak bilo skupo: morao je platiti globu od 175.000 eura. No još je skuplje prošao sam koncern. Korupcijske afere koje su postale poznate 2006. godine stajale su Siemens oko 2,9 milijardi eura, kad se zbroje kazne, sudski troškovi i porezi. U navodno najvećem skandalu podmićivanja u povijesti njemačkog gospodarstva, Siemens je tijekom godina nezakonito isplatio oko 1,3 milijarde eura kako bi dobio unosne poslove.