kriza nordijskog modela

Složni i lijevi i desni: 'Treba podići granicu za mirovinu, zaposliti studente, žene i strance'

Foto: Thinkstock
Složni i lijevi i desni: 'Treba podići granicu za mirovinu, zaposliti studente, žene i strance'
24.11.2014.
u 10:24
Danska, Finska, Norveška i Švedska su još uvijek na vrhu svih ljestvica, ali njihovi političari i biznismeni zabrinuti su zbog održivosti njihova modela
Pogledaj originalni članak

Iako su nordijske zemlje do sada uvijek služile kao primjer uspješnih država dobrih za život, čini se da su problemi stigli i do njih.

Danska, Finska, Norveška i Švedska su još uvijek na vrhu svih ljestvica, ali njihovi političari i biznismeni zabrinuti su zbog održivosti njihova modela, piše Financial Times. U seriji intervjua za FT ukazali su na izazove koji su pred njima: imigracija, stagnacija produktivnosti, rast nejednakosti i slabi gospodarski rast u Finskoj i Danskoj.

– Financijska kriza nam je otvorila oči za slabosti ovog modela. Trebamo se fokusirati na rast kompetitivnosti – izjavio je Lars Løkke Rasmussen, čelnik glavne danske opozicijske stranke desnog centra. Lars Faeste, direktor Boston Consulting Groupa za nordijske zemlje rekao je da bi, da je riječ o tvrtki te zemlje trebale transformaciju.–- I da su Danska i Finska kompanije, trebao bi im zaokret – dodao je Faeste.

Kao vjerojatno najveći izazov pred nordijskim modelom FT navodi pad produktivnosti. Norveška, Finska i Danska su imale rast od jedan posto u prošlom desetljeću, dok je taj rast 80-ih bio dva do tri posto. Karl-Petter Thorwaldsson, čelnik švedskog sindikalnog kongresa LO, kaže da su nordijske ekonomije bile konkurentne zahvaljujući visokim plaćama. – Visoke plaće prisiljavaju kompanije da se brže mijenjaju i budu produktivnije – dodao je.

I lijevi i desni se slažu da odgovor leži u tome da više ljudi radi što bi dotaklo i problem starenja stanovništva. Finska je, primjerice, druga zemlja u svijetu iza Japana po starenju stanovništva, piše FT. – Treba nam više radnih sati u ekonomiji. Trebamo produktivnost – rekao je švedski premijer Stefan Löfven i naveo da bi za to trebalo podići dob za odlazak u mirovinu, kao i ranije povući studente na tržište rada te povećanje zaposlenosti među ženama i imigrantima.

Integriranje imigranata je posebna briga Švedske, koja ih u ovoj i sljedećoj godini očekuje oko 100.000. Kako bi se smanjili troškovi zbog velikog broja neaktivnih na tržištu rada, neke nordijske zemlje smanjuju troškove socijalnog sustava. Javne usluge poput vatrogasaca i hitne pomoći u Danskoj te bolnica i škola u Švedskoj sve više obavljaju privatne kompanije. Ipak, švedski premijer Löfven ističe kako trebaju biti oprezni jer se socijalna država ne može tretirati kao biznis. No, i Löfven je uvjeren da su nordijskom modelu potrebne promjene kako bi preživio. – Neke stvari smo ugradili u sustav – povjerenje, jednakost. No, to ne dolazi samo tako, već se treba kontinuirano razvijati – zaključio je.

>> Švedska traži limare, geometre, liječnike... engleski jezik dovoljan

>> Željezna Dankinja po kojoj je rađen lik premijerke u Borgenu može srušiti Junckera

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OS
osica
10:53 24.11.2014.

"umjetna kreiranja života - idu protiv životnih proirodnih pravila i ne daju rezultate." To bi trebalo biti svima jasno , Jedfino političari koji i predlažu stariju dob za odlazak u mirovinu mogu prodavati maglu u svojim udobnim foteljama do smrti. Ostali smrtnici ma gdje radili , nemaju kapacitet izvršavanja zadadaka na visini zadatka - jednostavno " godine usporavaju sve funkcije pa tako i radnu" Kako će konobarica ili kuharica od sedamdesetak godina - "prodavati maglu umjesto obroka za npr. za stotinu ljudi" ?

ST
Stipeprof
11:16 24.11.2014.

Hoće li i barske plesačice u mirovinu sa 70 godina?

Avatar abakus
abakus
11:35 24.11.2014.

"Treba nam više radnih sati u ekonomiji." Gle čuda, dakle ipak ima Vlada koje su svjesne ove jednostavne činjenice i koje ne misle (kao naša) da se gospodarski problemi rješavaju kresanjima plaća i prava na liječenje te uvođenjem plaćanja školovanja i rasprodajom državnih dobara. Ugodno sam iznenađen...