U 2013. najtraženiji informatički stručnjaci u Hrvatskoj i dalje su softverski developeri s ukupno 44 posto udjela u poslovima vezanim za informatičku tehnologiju. Na drugom je mjestu sa 13 posto posao poslovnog analitičara, dok su na trećem s devet posto i četvrtom mjestu s osam posto udjela poslovi sistemskog inženjera te stručnjaka za razvoj weba i multimediju.
Rezultati su to redovitog godišnjeg istraživanja koje je provelo Visoko učilište Algebra koje je danas predstavio Hrvoje Balen, predsjednik upravnog vijeća Algebre, a u sklopu obilježavanja Nacionalnog ICT tjedna. Gotovo dvije trećine ispitanih tvrtki izjavilo je da će ove godine zapošljavati nove informatičke stručnjake. Naime, 63 posto tvrtki odgovorilo je pozitivno, dok ih 37 posto ne planira zapošljavati nove IT stručnjake.
Istovremeno tvrtke ne planiraju ni smanjivati broj IT-ovaca. Čak 93 posto ispitanih voditelja informatičkih odjela ili voditelja ljudskih resursa kaže da, kao i dosad, otpuštanja informatičara u ovoj godini neće biti, tek sedam ih se posto izjasnilo da planira smanjenje IT odjela. Čak 85 posto tvrtki naglasilo je da u obzir za zapošljavanje dolaze i pripravnici, odnosno pojedinci bez radnog iskustva.
Kada se radi o traženju IT-ovaca, na portalu MojPosao u prvom kvartalu bilo je 409 oglasa u IT sektoru, što je ohrabrujući podatak, istaknula je Martina Lovrić. Kada se radi o prosječnim plaćama u kategoriji "IT i telekomunikacije", oni imaju 27 posto veću plaću od prosječne u Hrvatskoj. Zanimanje s najvećom neto plaćom – isključujući menadžerske pozicije – jest ono projektanta-programera sa 9370 kuna, web-dizajner prosječno ima 5083 kune, programer 6968 kuna, a informatičar 5126 kuna. Usto, prema servisu Mojaplaca.hr, hrvatski informatičari, osobito oni sa srednjom stručnom spremom (846 eura) i magisterijem (1432 eura), imaju nešto bolje plaće od svojih kolega u BiH, Srbiji, Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj, istaknula je M. Lovrić napominjući da se radi o online istraživanju.