Samo pet posto vlasnika obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u Hrvatskoj, od ukupno 193.146 registriranih, ima poljoprivredno obrazovanje. Dok hrvatski OPG-ovi prosječno gospodare sa 5,6 hektara zemljišta, njihovi kolege u EU u posjedu imaju 14,3 hektara. U obradi hrvatskih oranica prošle je godine sudjelovalo ukupno 108.738 traktora, najviše u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, dok ih je najmanje u Dubrovačko-neretvanskoj, svega 143. To su samo neki od podataka iz Agropedije, projekta mladih osječkih informatičara iz tvrtke SLink koji djeluje u okviru informacijskog servisa Agrokluba.
- Agropedija je bio logičan korak s obzirom na to da se bavimo podacima o poljoprivredi. Na njoj je proteklih godinu dana radio tim informatičara, agronoma i ekonomista, a tijekom toga vremena često se pokazalo da državne institucije “barataju” različitim informacijama o istoj temi zbog drugačije metodologije obrade podataka ili neusklađenosti brojnih registara – objašnjava Vedran Stapić, suvlasnik SLinka. Ovi Osječani Agropediju će definirati kao skup informacija koji opisuje tržište i sektor poljoprivrede u Hrvatskoj s podacima o prirodnim, ljudskim i administrativnim resursima te ostvarenoj proizvodnji. Istovremeno se ovdje mogu pronaći podaci i o svim aspektima primarne proizvodnje kao i osnovni pokazatelji prehrambene industrije susjednih tržišta – BiH, Srbije, Makedonije, Slovenije, Mađarske, Crne Gore.
– To je prva verzija Agropedije koju smo izbacili prije nekoliko dana. Podaci se ažuriraju svaki dan. Željeli smo olakšati posao investitorima pa vjerujem da ćemo barem tako uspjeti doprinijeti promijeni trendova u agraru – priželjkuje Stapić.
Preko Agropedije se može doznati i kako su prvu čokoladu od riže u svijetu proizveli u Zvečevu, ali i da je u Hrvatskoj prošle godine proizvedeno 151.456 tona kruha. Najvažniji hrvatski izvozni aduti su, pak, prema Agropediji – rafinirani šećer, pšenica, cigarete i tunjevina, dok se jednim od najvećih problema poljoprivredne proizvodnje, koji je istovremeno i sociološki, smatra starenje seoskog stanovništva.
– Dnevno imamo više od 10.000 posjetitelja – zaključuje Stapić.
>> Hrvatsku preplavljuje val jeftine hrane iz Europske unije