Od mikroskopske razine do razine čitavih regija

Svemirska tehnologija: bespilotne letjelice i sateliti u službi prirode

Svemirska tehnologija: bespilotne letjelice i sateliti u službi prirode
05.04.2022.
u 09:27
Hrvatske su šume naročito lijepe i bogate, što je vidljivo i golim okom. No, izvan dosega ljudskog oka krije se jedinstveni svijet prirode koji je još bolje vidljiv uz upotrebu tehnologije
Pogledaj originalni članak

Satelitska tehnologija pomaže opažanju i razumijevanju vrsta i staništa u prirodi. Osim praćenja velikih promjena u šumskim ekosustavima, korištenjem te tehnologije moguće i rano otkrivanje napada  štetnika veličine svega par milimetara.

Tvrtka Oikon jedna je od glavnih konzultantskih tvrtki u regiji, i to baš u poslovima zaštite okoliša i prirode. Ujedno je i znanstveni institut akreditiran od Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ova tvrtka koristi bespilotne letjelice i satelitske podatke pri proučavanju šuma, mora, kopnenih voda, ali i poljoprivrede. Osim promjena u šumskim ekosustavima, kao što su sječa šuma i požari, tehnologije daljinskih istraživanja prepoznaju i utjecaj različitih štetnika na šume, poput hrastovih mrežastih stjenica. U svojim istraživanjima koriste podatke raznih senzora koji su dio satelita i bespilotnih letjelica. Tako imaju uvid u utjecaje na  prirodu i okoliš među kojima je i utjecaj čovjeka.

Život u prirodi nevidljiv ljudskom oku

Iza ove tehnologije stoje i stručnjaci iz tvrtke koji od samih početaka, 1997. godine koriste napredne tehnologije u svom radu na očuvanju bioraznolikosti. O kvaliteti tvrtke Oikon govori i činjenica da imaju aktivnu suradnju s Europskom svemirskom agencijom na više projekata.

Oikon zajedno s partnerima (IZOR, HGI, GF, IRB, HHI, i drugi) trenutno radi i na vrlo kompleksnom projektu kartiranja morskih staništa za polovinu Jadrana, koje vodi Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. U poslovima zaštite okoliša i prirode u Oikonu aktivno sudjeluju stručnjaci iz 19 različitih struka. Takav multidisciplinarni pristup omogućuje fleksibilnost istraživanja i razumijevanje procesa u ekosustavima od mikroskopske razine do razine čitavih regija.

Važno je napomenuti kako su njihove metode etičke budući da ne uznemiruju životinje tijekom istraživanja. Osim za očuvanje okoliša i prirode, stručnjaci Oikona na raspolaganju su i u kriznim situacijama. Tako su uz pomoć bespilotnih letjelica u razornom potresu u Petrinji detaljno skenirali područje te gradu Petrinji donirali vrijedne visokorezolucijske karte za potrebe analize posljedica potresa.

Sadržaj nastao u suradnji s Oikonom.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr