Zbog pada prometa u maloprodaji u travnju od 25%, skraćenog radnog vremena i ograničenog ulaska u dijelu trgovina (dok neprehrambene nisu radile 50 dana u kontinuitetu), nedizanja marži i cijena osnovnih prehrambenih artikala u vrijeme epidemije koronavirusa..., Udruženje trgovine HGK tražit će ukidanje Vladine Odluke o iznimnim mjerama kontrole cijena za određene proizvode.
Drago Munjiza, glavni izvršni direktor Lonie, kaže kako su dobavljači dizali cijene 5-10% zbog neplaniranih troškova distribucije, cijena sirovine zbog prekida i/ili usporavanja tijekova robe i lanaca opskrbe... Stoga je potrebno jasnije tumačenje smije li trgovački lanac, koji sada dobavljaču plaća višu cijenu određene robe, zadržati istu maržu kakvu je imao prije krize i uredbe. K tome, situacija u maloprodaji neće biti bitno bolja ni u idućem razdoblju jer neće biti kupovne moći, turizma i građani će više štedjeti i paziti kako troše. Munjiza predviđa kako će pad potrošnje i prometa u trgovini biti oko 50% veći nego pad BDP-a.
– Ako BDP padne 10%, potrošnja će pasti oko 15%, a najviše će biti pogođeni trgovci neprehrambenom robom, šoping-centri, veliki formati dućana i jadranski trgovci, posebice prodajna mjesta na otocima – smatra Munjiza. Zbog svega toga trgovci pri HGK lobirat će i za ublažavanje Zakona o radu. Predlažu mogućnost da se radnika pošalje na godišnji odmor kraći od 15 dana bez njegova pismenog pristanka.
Kod Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi najveći je pak problem tretman rasprodaje zaliha, pogotovu neprehrambene i sezonske robe, odjeće i obuće, koja se gomila u skladištima i gubi na cijeni jer je sezona prošla.
ww︅︆w.lo︅︆ve︅︆xx.c︅︆lub