Direktiva

U EU će svi računi stići na naplatu za najviše dva mjeseca

Foto: arhiva vl
U EU će svi računi stići na naplatu za najviše dva mjeseca
VL
Autor
Stojan de Prato / Bruxelles
22.10.2010.
u 09:19
Plaćanja javnoga sektora privatnome ne smiju ni pod kojim uvjetima premašiti 30 dana, osim kada je riječ o javnim ustanovama koje pružaju zdravstvenu skrb.
Pogledaj originalni članak

Kašnjenje u naplati potraživanja, zbog čega su mnoge tvrtke u velikim teškoćama a mnoga su radna mjesta ugrožena, postat će skupa šala kada Hrvatska uđe u Europsku uniju. Prema smjernici (direktivi), oko koje su ovaj tjedan sporazum postigli Europski parlament i Vijeće EU, i privatni i javni sektor i tijela državne uprave svoje će račune morati platiti u roku do 30 dana.

Za račune među tvrtkama rok naplate se, ako se tako posebno ugovori, može produljiti na dva mjeseca, ali samo u okolnostima kada to zahtijevaju posebna narav ili obilježja posla, i to uz uvijet da takav ugovor nije nepravedan prema kreditoru.

Plaćanja javnoga sektora privatnome ne smiju, pak, ni pod kojim uvjetima premašiti 30 dana, osim kada je riječ o javnim ustanovama koje pružaju zdravstvenu skrb, poput bolnica. Njima države članice smiju dopustiti da svoje račune plate u roku od najviše dva mjeseca, i to stoga što i same moraju čekati na povrat utrošena novca od sustava društvene skrbi.

Mjesec dana je također najdulji rok za provjeru odgovaraju li roba ili usluge ugovornim odredbama, a smije se produljiti, ako se tako unaprijed izričito ugovori i ako takav ugovor nije nepravedan prema kreditoru, samo u slučaju posebice zapletenih ugovora.

Svako kašnjenje u plaćanjima okamatit će se godišnjom stopom od najmanje osam posto, a države članice smiju propisati i višu stopu.

Sporazum sada treba formalno potvrditi i Vijeće EU, a države članice moraju novu smjernicu u svoja zakonodavstva prenijeti i primijeniti za najviše dvije godine.

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

ST
stefj
10:39 22.10.2010.

Hm, čini mi se da i EU počinje donositi zakone koje će teško provesti. Živi bili pa vidjeli. Vjerojatno ćemo imati praksu kao i do sada - u novinama sve divno i krasno, u istupima političara sve idilično, a u praksi katastrofa. Danas plaćanja u EU funkcioniraju relativno OK u njemačkoj ili Austriji, čak i u Poljskoj, ali maknete li se malo od tamo, vidjet ćete svašta. Najgora situacija je u Portugalu, a neplaćanje je česta pojava i u zemljama poput Vel. Britanije ili Francuske. Kod naših dragih susjeda Slovenaca, sad u krizi, plaćanje se jako produžilo, ima firmi koje ne plate i godinu dana. Ne štitim tu naše domaće neplatiše, ali isto tako treba ljudima objasniti da EU ima iste probleme kao i mi ovdje. Jedino što je u EU bolje rješeno, je to da je lakše nekoga otjerati u stečaj (lakše, ne jeftinije), fakturing funkcionira bolje, jamstva plaćanja su donekle bolja i slično. No isto tako, u EU ima hrpu financijskih prevara, da netko pokupi robu i ne plati i sl. Ali u EU je poduzetnik sam kriv ako da robu bez valjanog jamstva i niti ne pomišlja ići tražiti pravdu pred parlament. Ako ima osnova, ode na policiju, ako nema, lupa se po glavi...

AU
autoritet
10:54 22.10.2010.

Nikad kraja glupostima i idealiziranju EU. Pa valjda ste već zaboravili Grčku koja je u EU desetljećima - nije li to pravi primjer EU? A Latvija koja je skroz propala bez da je EU prstom mrdnula? EU je opijum za debile

GO
gOOgLer
10:48 24.10.2010.

Ha ha ha, zbog neplaćanja računa nikada nećemo ući u EU. :-))