U Zoni poslovnih namjena Smiljansko polje u Gospiću izgrađeno je i pušteno u rad kogeneracijsko postrojenje, investitora tvrtke Energana Gospić 1.
U nazočnosti gradonačelnika Gospića Karla Starčevića, zamjenice župana Ličko-senjske županije Jasne Orešković Brkljačić, predstavnika tvrtke Đuro Đaković TEP d.o.o. Zdravka Stipetića i predstavnika češke tvrtke GEEN Filipa Varhola puštena je u rad investicija vrijedna preko 20 milijuna eura što ju nakon izgradnje tvornice Kalcit čini drugom najvećom greenfield investicijom na području Grada Gospića od osamostaljenja Hrvatske.
Ovo postrojenje na biomasu, izlazne snage 5 MW, karakterizira istodobna proizvodnja dva korisna oblika energije (električne i toplinske) u jedinstvenom procesu. U okviru ovog projekta napravljen je i dodatni pogon – sušara, namijenjen za sušenje drvne sječke, čime će se povećati učinkovitost kogeneracije.
Proizvedenu električnu energiju preuzimat će HEP, dok će se toplinska energija primarno koristiti za potrebe tehnološkog procesa (sušenje biomase), a ukaže li se potreba i za grijanje grada Gospića.
Gradonačelnik Gospića Karlo Starčević istaknuo je kako je Grad Gospić kontinuirano surađivao s investitorima.
-Gotovo četiri godine je prošlo od kako smo položili kamen temeljac i danas sa velikim zadovoljstvom mogu zahvaliti tvrtk GEEN koja je ostvarila ovaj vrhunski projekt, projekt visoke tehnologije. Isto tako, moramo spomenuti i tvrtku TEP Đuro Đaković i gospodina Stipetića i njegov tim koji su nositelji vrhunske tehnologije gotovo cjelokupnog objekta. Gospić je danas dobio jedno novo proizvodno postrojenje na tragu Nikole Tesle - mi proizvodimo struju. Važno je naglasiti da u ovom trenutku imamo određeni dio nusproizvoda, a to je toplina za koju već imamo plan da bi je u dogledno vrijeme proveli prema gradu i zaokružili ovaj projekt zelenom energijom – kazao je Karlo Starčević.
U ime izvođača radova tvrtke Đuro Đaković TEP d.o.o., Slavonski Brod, nazočnima se obratio Zdravko Stipetić.
- Đuro Đaković TEP d.o.o. je tvrtka sa stogodišnjom tradicijom koja proizvodi, montira i gradi ovakve energane. Ova je osma energana po principu „ključ u ruke“, što obuhvaća projektiranje, izgradnju i opremanje. Gradimo ovakve energane na šumsku sječku diljem Europe. Ovu energanu smo izgradili u prilično brzom roku i nadamo se da će biti na ponos i zadovoljstvo sadašnjih vlasnika, ali i kupaca – kazao je Zdravko Stipetić.
Iza tvrtke Energana Gospić 1 stoji češki holding GEEN, koji je zapravo pokretač cijele ove priče. Radi se o subjektu koji ima dugogodišnje i uspješno iskustvo u energetskom sektoru, a ono što je posebno važno jest da će ovo postrojenje zapošljavati oko 30 radnika.
Nikada mi nije bilo jasno što je zeleno u ovim elektranama. Em dimi ko luda, em se sječe drveće, em daje relativno malo energije. A košta... Jedna plinska mini elektrana od 5 MW koštala bi 10 puta manje i zauzimala petinu prostora, ako i toliko. Uz to manje zagađuje...