Udruga Franak, koju su osnovali oštećeni dužnici, kolektivnom tužbom Trgovačkom sudu u Zagrebu od sedam banaka traži izračun rata po tečaju i kamati koji su vrijedili u trenutku podizanja kredita valutno vezanih uz švicarski franak.
Veza s inflacijom
Na optuženičkoj su klupi Zaba, PBZ, OTP, Erste, Hypo, Splitska i Volksbank, koje bi dužnicima trebale isplatiti razliku preplaćenog novca.
– Utvrđena valutna klauzula nije se primjenjivala u skladu sa zakonom. Tražimo povrat preplaćenog za dužnike čiji su krediti vezani za švicarski franak. Kod kredita u euru to se nije dogodilo jer tečaj kune u odnosu na euro kontrolira HNB. Za ove kredite tražimo povrat samo s obzirom na promjenu kamatne stope – objasnila je odvjetnica Nicole Kwiatkowski, također članica udruge.
Ističe da bi presudu u slučaju kolektivne tužbe građani poslije mogli iskoristiti kao osnovu za individualne tužbe za povrat preplaćenog. Udruga istodobno traži i ograničenu primjenu valutne klauzule – samo ako tečaj franka raste do dva posto godišnje, a više od toga samo ako je službena stopa inflacije veća od dva posto. Trebalo bi, kažu, utvrditi i referentnu vrijednost za promjenu kamatne stope, čega u hrvatskim bankama nema, a kamate banke mijenjaju prilično proizvoljno i bez objašnjenja dužnicima.
Tužba se temelji na činjenici da u posljednjih pet godina nije došlo do značajnijeg pada vrijednosti kune, a da su krediti o kojima je riječ zapravo kunski krediti, ali imaju osiguranje od rizika pada vrijednosti novca u švicarskom franku – ističu u udruzi koja i prije presude traži od suda privremene mjere; za dužnike u francima određivanje rata na temelju tečaja švicarskog franka u trenutku isplate kredita te primjenu kamatnih stopa koje su vrijedile u trenutku ugovaranja kredita za sve kreditne dužnike. Zahtijevaju i odgodu provođenja ovrha i pljenidbi plaća i stanova zbog nemogućnosti podmirenja rata kredita.
Banke šute
U udruzi ne isključuju mogućnost izvansudske nagodbe s bankama i tijekom parnice, no prije dva dana istekao je prvi rok koji su dali bankama za pregovore i eventualnu nagodbu. Ni jedna banka nije stupila u kontakt s udrugom, jednako kao ni druge instance koje su pozvali na uključenje u pregovore s bankama – Vlada i predsjednik RH.
Udruga Franak tuži sedam banaka i traži povrat preplaćenog novca
Hrvatska doživjela debakl, teško smo poraženi od BiH u ključnoj utakmici za odlazak na EP
Hrvatskoj je bilo bitno da ne izgubi s više od 13 razlike budući da je u prvoj utakmici slavila 89:76, no u tome nije uspjela.
BiH tvrtka gradi brzu cestu kroz Hrvatsku, ovo je strateška dionica, evo kad će biti završetak radova
Završetak cjelokupne prometnice s hrvatske strane značit će i da će novi most Gradiška u svojem punom kapacitetu moći doprinositi podizanju razine prometne povezanosti Bosne i Hercegovine i Hrvatske
Ana Brdarić Boljat: Bili smo uvjereni da ćemo jesti za relativno male novce. No prevarili smo se
Novarka i voditeljica informativne emisije RTL Danas podijelila je s nama dojmove s putovanja u Makedoniju, otkrila nam je što ju je sve ugodno iznenadilo i što nije očekivala
Vikendima čak 62,3% 13-godišnjaka više od tri sata dnevno radi aktivnosti koja može uzrokovati niz problema
S ovim neugodnim problemom susrela se trećina muškaraca u svijetu, a ignoriranje dovodi do ozbiljnih problema
U zemlji u kojoj pravednost i istina nije više najvažnija kategorija teško je na ovakav način izboriti pravdu. Jedini način je smijeniti zločinačke izdajničke exudbaške vlasti, jer su one pod stranim diktatom donijele ovakve protunarodne zakone i prodale banke strancima, kojima sad pogoduju na izravnu štetu stanovništva. Da bi pak smjenili takve vlasti, treba prvenstveno prepoznati da im je korjen uudbaškom miljeu, a zatim izaći na demonstracije i javne prosvjede prije izbora, jer će ih u protivnom krivotvoriti kao i do sada.