Večernji list u posjedu je ugovora o privatizaciji TLM-a prema kojem Adrial konzorciju, koji čine Dalekovod, Konstruktor, Feal, Aluflex Pack te Zagreb-Montaža, država nije otpisala samo dugove toga šibenskog proizvođača lakih metala državnim tvrtkama nego su konzorciju uz popust od 99 posto oprošteni i TLM-ovi dugovi Ministarstvu financija te Splitskoj banci i West LB-u.
Adrial konzorcij imao je obvezu podmiriti samo jedan posto tih dugova, i to u roku od 30 dana.
S druge strane, litavski konzorcij UBIG za 80 posto dionica TLM-a nudio je 32,46 milijuna kuna te preuzimanje 550 milijuna kuna TLM-ovih dugova koji su te 2007. godine ukupno iznosili 1,15 milijardi kuna. Adrial konzorcij se pak prema ugovoru o privatizaciji obvezao u roku od tri godine u TLM uložiti 107 milijuna eura. Obećali su i dvije godine zadržati svih 1400 radnika TLM-a.
Također, Adrial konzorcij u ugovoru je tražio da TLM mora imati sklopljen ugovor s Aluminij Mostarom na pet godina prema kojem će ta tvrtka TLM-u u godini isporučivati od 51 do 60 tisuća tona sirovine. Kada je u prosincu 2007. godine Hrvatski fond za privatizaciju, uz blagoslove Vlade, TLM odlučio prodati Adrial konzorciju, litavski UBIG žalio se na tu odluku jer su smatrali, što je i točno, da je njihova ponuda bila mnogo bolja.
Sada pritvorenik, a tada potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec priznao je onda kako je UBIG-ova ponuda bila bolja, ali kako su se unatoč tome odlučili za domaći konzorcij koji čine hrvatske tvrtke.
Audio zapis 275. sjednice Vlade od 7. prosinca 2007., na kojoj se odlučivalo o privatizaciji TLM-a poslušajte na stranici Vlade.
BTW, hvala na minusima, istina boli jelda? A to što sam ovdje naveo nije niti 0,01% od onga što sve znam o njima. A knjiga će se zvati : Kako smo obranili i izgubili Hrvatsku.