za većinu obveznika

Ukidaju se godišnje porezne prijave

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
Ukidaju se godišnje porezne prijave
02.11.2014.
u 12:15
Privremena se rješenja o postojanju porezne obveze ili povrata preplaćenog poreza moraju građanima dostaviti najkasnije do 30. lipnja za prethodnu godinu
Pogledaj originalni članak

Izmjena Zakona o porezu na dohodak donosi i poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak i prireza. Ministarstvo financija naglašava da im dostupni podaci daju osnovu da samostalno izrađuju informativni izračun godišnjeg poreza na dohodak i prireza i dostavljaju ga poreznim obveznicima. Privremena se rješenja o postojanju porezne obveze ili povrata preplaćenog poreza moraju građanima dostaviti najkasnije do 30. lipnja za prethodnu godinu, a nakon toga obveznik ima rok od mjesec dana za žalbu ako smatra da su podaci nepotpuni ili netočni.

Po tome, primjerice, radnici koji u toku godine promijene dva i više poslodavaca ne bi morali podnositi poreznu prijavu. Isto tako, poreznici će posebnim postupkom obuhvatiti i građane koji bi dobrovoljnim podnošenjem porezne prijave ostvarili pravo na povrat preplaćenog poreza. Procjena je da bi se time najmanje pola milijuna građana oslobodilo podnošenja obvezne godišnje prijave poreza na dohodak. Posebni se postupak neće primjenjivati za građane koji ostvare dohodak od samostalne djelatnosti – obrtnike, slobodna zanimanja i druge koji vode poslovne knjige – njih približno 105 tisuća, i oni će morati predavati prijave.

>> Imate druge prihode uz plaću? Od 2014. obvezna porezna prijava

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

MA
markohor
12:58 02.11.2014.

Roden sam 1975. Vodim tvrtku koja izvozi.mali smo.ima nas 6.porezi i davanja su kod nas veci nego da preselimo.pdv je 25% u njem 19%.skoro sve sto nam treba kupujemo u njem jer je jeftinije.auti su tamo jeftiniji.cak i zubna pasta.pokusao sam dati svoj doprinos hrvatskoj i ovdje raditi te doprinjeti podizanju standarda.nazalost za sa istim primanjima bruto u njem i hrv mi ispada neto manje kad platim poreze, a proizvodi koje koristim su skuplji.mislim da uhljebi u dobivaju jos jednu bitku i mi se mislimo iseliti.to je jos 6 viskoobrazovanih koji odlaze.plus moja kcer i supruga i vjerojatno djevojke mojih suradnika. Dolazit cemo na godisnji i kukati kako je vani kruh sa sedam kora.glupost.u njemackoj je bolje.da ne pricam da su ljudi kod nas ogorceni a u njem nasmijani.uspjelo se unistiti drustvo.mozda smo mi stanovnici ovog prostora vecinski doista uhljebi i neznalice, a nasi lideri pokvarenjaci.mislim da jesu.neka im je teska hrvatska gruda.

DU
Deleted user
14:14 02.11.2014.

Kad sam ja trebao dati prijavu rok je bio kraj veljače, kad državo treba dati tek privremeno riješenje to je rok kraj lipnja, dakle četiri mjeseca duže. Premalo činovnika uhljebi već trljaju ruke.

VI
virkom
13:10 02.11.2014.

A tko jamči poreznim obveznicima da će stvarno svaki slučaj biti obračunat u njihovu korist, a ne u korist države? Tko to jamči da službenici ministarstva financija stvarno dosljedno i stručno obavljaju svoj posao? Ja mislim da se građani neće upuštati u žalbene postupke ako su mišljenja da su za 100 ili 200 kuna ukinuti, ali državni 100 kuna od svakoga, mic po mic i puna je blagajna. Ovo nije u redu! Svaki se građanin mora sam brinuti za svoje financije i za sebe izvlačiti najveću moguću korist. Dobrovoljaca će biti malo i tu država misli pošteno obrati vrhnje.