Tri desetljeća u odvodnju, telekomunikacije, struju... na Brijunima nije uložena ni kuna. A bez nove infrastrukture, što je investicija od 70 do sto milijuna kuna, nema razvoja elitnog turizma na Velom Brijunu.
– Te troškove ne želi preuzeti 99 posto investitora – kaže Branko Bogunović iz konzultantske kuće Horwath HTL, koja je radila koncept budućeg korištenja brijunskog otoka.
– Načelnog interesa na međunarodnom investicijskom tržištu za koncesiju na Brijunima ima. Zainteresirani su i turoperatori i hotelski brendovi. Ali, prvo se mora srediti brijunsku infrastrukturu. Prvi test će biti skori neobvezujući, a do kraja godine i obvezujući natječaj za investitora u konferencijsko-odmorišni resort s 500 soba, teniskim i igralištem za golf te spa zonom. Pripremaju se izmjene prostornog plana, za što će trebati oko pola godine.
– Ni infrastruktura ne mora biti zapreka. S investitorom se može potpisati ugovor u kojem će stajati da taj dio država preuzima na sebe – kaže Robert Pende, pomoćnik ministra turizma.
>>Brijuni: Može 100 soba više i golf i tenis na 8000 kvadrata
>>U Nacionalnom parku Brijuni novi projekti inovativnog turizma
100 milijuna? pa zar septičke praznite avionima? a i što ste mislili, da ćete investitoru uvaliti derutne objekte koji nemaju niti osnovno i za to ubirati masnu lovu???