Samo sedam fondova na tržištu imalo je pozitivan prinos od osnutka

Ulaganja na tržišta Kine i Južne Amerike najisplativija

Foto: AFP
Ulaganja na tržišta Kine i Južne Amerike najisplativija
15.12.2009.
u 08:00
Ono što je do prije dvije godine za ulagače značilo tržište regije zbog rasta burzi sada to vrijedi za tržišta tzv. BRIC-a, odnosno tržišta Brazila, Kine, Rusije i Indije.
Pogledaj originalni članak

Države tzv. BRIC-a unatoč svjetskoj krizi bilježe rast svojih gospodarstva, pa su i domaći investicijski fondovi koji ulažu na ta tržišta ove godine imali znatne prinose. Zaradili su i oni koji su u te fondove ulagali, ili barem ublažili gubitak, s obzirom na to da većina fondova ipak bilježi pad prinosa gleda li se razdoblje od njihova osnutka.

Tako samo sedam fondova od osnutka bilježi rast prinosa.

Tržišta u razvoju

– Kinesko je gospodarstvo unatoč globalnoj krizi uspjelo ostvariti porast BDP-a, a to se dakako odrazilo i na tržišta kapitala na tim područjima koja su imala i najsnažniji oporavak. To je i rezultiralo rastom vrijednosti udjela fondova koncentriranih na ta tržišta – kaže Marko Repecki iz tvrtke Hrportfolio.

– K tome, kineski burzovni indeks porastao je 100 posto u ovoj godini. Cjenovni rast na burzama imao je podlogu u realnoj ekonomiji. Ekonomije Brazila i Rusije imaju dovoljno prirodnih bogatstva u rudama i nafti čiji je cjenovni rast utjecao na njihovu ekspanziju, a Kina je zahvaljujući dugogodišnjem trgovinskom suficitu imala dovoljno raspoloživa novca za ulaganje u vlastito gospodarstvo – kaže Silvana Milić, analitičarka tržišta kapitala u PBZ Investu.

Dobre prinose bilježe i oni koji su ulagali u cikličke sektore, prije svega bazne materijale te energiju i naftu.

Fondovi čije je ulaganje orijentirano na domaće tržište i ono u regiji imali su znatno manje ili negativne prinose, a oni s izrazitim padom ulagali su u manje likvidne vrijednosne papire. Ove je godine mnoge kompanije pomela kriza, a dio njih nije mogao iskupiti svoje dužničke vrijednosne papire. To se i odrazilo na fondove koji su u te tvrtke ulagali.

Novčani fondovi

Bolje su prošli oprezniji fondovi koji su ulaganje u smislu izloženosti sektorima ravnali prema indeksu Crobexu, kao primjerice Raiffeisen Hrvatske dionice.

Iako u manjim iznosima, ove su godine pozitivne prinose imali i neki mješoviti fondovi. Ipak, zbog izraženijeg rizika mnogi su imovinu prebacili u novčane fondove, čiji fond-menadžeri nisu imali brigu do prije mjesec dana kada je naglo porasla kunska likvidnost i pale kamate – kaže Igor Noršić iz ICF Investa.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.