Novi damping

Uvoz sira čak 20% veći nego lani, proizvođači očajavaju

Foto: ''
Uvoz sira čak 20% veći nego lani, proizvođači očajavaju
13.06.2011.
u 12:30
Više od 70% polutvrdog sira uvezeno je iz Njemačke, koji je zbog niskih otkupnih cijena mlijeka jeftiniji nego u RH, a njegovu uvozu pogoduje i bescarinska kvota za oko 4000 tona.
Pogledaj originalni članak

Tek što je utihnuo rat između mljekara i seljaka, u mliječnom biznisu ponovno vrije. Nedovoljna konkurentnost domaće mliječne industrije razlog je što je u prva četiri mjeseca, zahvaljujući i bescarinskim kvotama, uvoz sira u Hrvatsku porastao više od 20% u odnosu na isto razdoblje lani, tvrde mljekari.

Profitiraju samo trgovci?

Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, kaže da je u četiri mjeseca 2011. u RH uvezeno 2866 tona sira, čak 32% domicilne proizvodnje u istom razdoblju. U EU je i 10% uvoza, pogotovo iz trećih zemalja, dovoljan razlog za alarm. No, u nas zasad, unatoč daljem trendu pada potrošnje mlijeka i mliječnih proizvoda te padu proizvodnje za 7%, koji se nastavlja na lanjskih 8 do 9%, nitko od mjerodavnih ne reagira. Više od 70 posto sira, i to polutvrdog – edamera, tilzita, ementalera i gaude – uvezeno je iz Njemačke, gdje su otkupne cijene mlijeka na godišnjoj razini 6 posto niže nego hrvatske, kaže Bobetić.

Kad je pak riječ o konzumnom mlijeku iz uvoza, čak 73% ga je iz BiH, a uglavnom i svježi sirevi, s obzirom na to da je tamošnja otkupna cijena mlijeka niža i 28%. Na hrvatskom tržištu tako nema nimalo prostora za daljnje povećanje cijena domaćih mljekara, a i sadašnje je, tvrde, teško održati zbog velikog uvoza i dampinških cijena trgovačkih lanaca.

Sve manje mlijeka

Prema Bobetiću hrvatske su otkupne cijene mlijeka, otkako su počele rasti, u travnju već više 34%, a iako je kupovna moć EU 25 veća nego u nas, rasle su više od EU prosjeka – od slovenskog, primjerice, i za 21 posto! Zato je i 370 od 400 uvezenih tona jogurta upravo iz Slovenije, BiH i Njemačke.

Kad je pak sir u pitanju, za kilogram je potrebno i 15 litara mlijeka pa uz pet centi više po litri u otkupu stoji i 2-3 kune više u odnosu na konkurenciju, kazao je generalni direktor Dukata Alen Fontana na predstavljanju Sirele, koja je od lani, otkako opet ima izvozni broj, glavni Lactalisov proizvođač topljenog sira u regiji. Zbog ulaganja u kooperante udio otkupa EU kvalitete mlijeka u Sireli je od 2006. povećan sa 51 na 90%, a proizvodnja po kooperantu sa 18 na 25,4 tisuće litara.

Međutim, zbog krize oko otkupne cijene mlijeka u RH je samo lani proizvodnja pala za 50 mil. litara, a gotovo isto nastavlja se i u ovoj godini. Dukat ovoga trenutka ulaže čak 6 mil. kuna u subvencionirani otkup junica ne bi li hrvatsku proizvodnju uspio dići barem za 15 mil. litara godišnje.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

FR
frabrne
17:54 13.06.2011.

pazite sad ovaj podatak \"cijena je niza na godisnjoj raziini 6%\" i sad zbog tih mizernih 6% je nas sir skuplji 20% od uvoznog, a sto ne napisu visinu place radnika u njemackoj i koliko oni placaju svoje radnike .

RO
rotten
18:49 13.06.2011.

u jednom trgovackom centru mlijeko 1litra malopr.cijena =3,74 kn...Pa ti konkuriraj sa domacim mlijekom... A javna je tajna da dukatove cisterne svakodnevno pice u inozemstvo po mlijeko ali ne tekuce nego mlijeko u PRAHU

Avatar Čobanković ( mlađi )
Čobanković ( mlađi )
06:59 14.06.2011.

Zašto se zamarati proizvodnjom kada to nama ne treba,jer sve možemo uvesti iz bjedne Europe. Neka budale rade Kome treba uopće išta proizvoditi,pih ?