insolventnost

Val stečajeva zapljusnuo Austriju: 92 posto više nego lani

Foto: Pixabay
Val stečajeva zapljusnuo Austriju: 92 posto više nego lani
21.09.2022.
u 15:20
Zahtjev za stečajem podnijelo je 6.209 privatnih lica što je porast za 24 posto, a prosječno dugovanje iznosi 107.000 eura. Kako je istakao Karl Heinz Götze iz KSK-a ni lista tvrtki koje su bankrotirale ili su pred bankrotom “nije postala kraća tijekom ljetnih mjeseci”.
Pogledaj originalni članak

Ne samo nagli rast cijena energenata i hrane zapljusnuo je Austriju, nego i ogroman rast stečajeva, kako tvrtki tako i privatnih osoba, izvještavaju danas austrijski mediji. Austrijska televizija ORF navodi kako se bankrot kompanija odnosno raznih tvrtki udvostručio u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Stopa rasta broja stečajeva porasla je za čak 92 posto na 3.482 slučaja, tvrdi austrijska Udruga za kreditnu zaštitu (KSK). Prema podacima KSK-a  procijenjene obveze porasle su za 88 posto odnosno na oko 1,4 milijarde eura, a broj stečajem pogođenih zaposlenika na 9.800 (+72 posto). 

Zahtjev za stečajem podnijelo je 6.209 privatnih lica što je porast za 24 posto, a prosječno dugovanje iznosi 107.000 eura. Kako je istakao Karl Heinz Götze iz KSK-a ni lista tvrtki koje su bankrotirale ili su pred bankrotom “nije postala kraća tijekom ljetnih mjeseci”.
“Eksplozija troškova koja ne prestaje, učestala uska grla isporuke i teška potraga za radnom snagom, su samo neki od čimbenika zašto se je ukupna gospodarska situacija u posljednje vrijeme pogoršala”, napomenuo je Götz.

Ono što posebno brine KSK je da je ove godine čak 40 posto tvrtki došlo u stečaj zato što nema dovoljno novaca da podmiri svoje troškove poslovanja, dok ih je lani bilo 32 posto.

Trgovina, posebice automobilima, građevinarstvo i turizam su predvodnici tog stečajnog vala, tvrde iz KSK-a.i napominju:
“Svakog dana u prosjeku 13 tvrtki odlazi u stečaj. Kod privatnih stečajeva 23 dnevno”. Broj privatnih bankrota povećan je za 16 posto i dosegao je vrijednost od 665 milijuna eura.

Za Götzea, s obzirom na visoke cijene energenata otkako je počeo u veljači rat u Ukrajini to “nije iznenađenje”. Procjene su da će ista stopa rasta stečajeva biti zabilježena i u nastavku godine. Neki dobri  poznavatelji globalnih gospodarskih (ne)prilika upozoravaju i na mogući dolazak “velike recesije”, koja bi mogla ugasiti brojna radna mjesta i dovesti do velike besposlice i siromaštva. Naravno, ne samo u Austriji nego i diljem Europe i svijeta.

VIDEO: Prvi električni 'monster truck' na svijetu teži oko 5 tona. Oduševio je publiku na sajmu automobila u Detroitu

NEOPOREZIVE NAKNADE

Rast plaća bitno sporiji od inflacije: Vlada ne namjerava smanjivati porezno opterećenje, potiče isplatu većih regresa, bonusa...

Granica za neoporezive prigodne nagrade, u koje ulaze božićnica i regres za godišnji odmor, povećava se tako s 3000 na 5000 kuna godišnje, ali uz to se svakog radnika može nagraditi i sa 7500 kuna bonusa. Dosad je to bilo 5000 kuna. Samo te dvije naknade dosežu 12.500 kuna po radniku, a uz treći i sve popularniji topli obrok, koji se penje na 6000 kuna godišnje, proizlazi da je svaka tvrtka dobila prostor da preko naknada radnicima isplati još najmanje tri neto prosječne plaće u državi. Takve masovnosti u isplatama zasad nema!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.