KREĆU S ISPLATAMA

Već početkom svibnja počinje isplata povrata poreza, evo tko će najviše dobiti

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
povrat poreza
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
povrat poreza
24.03.2022.
u 09:40
Za većinu građana, one koji ostvaruju primanja kroz plaće, mirovine i drugi dohodak (autorski honorari, honorari po ugovoru o djelu), godišnji porez na dohodak utvrđuje Porezna uprava u posebnom postupku na osnovi dostupnih podataka o ostvarenom dohotku
Pogledaj originalni članak

Za nešto više od mjesec dana na račune 600 tisuća građana počet će stizati povrat poreza na dohodak za prošlu godinu. 

Iz Porezne najavljuju da će s uplatama povrata poreza započeti 2. svibnja ove godine. Za većinu građana, one koji ostvaruju primanja kroz plaće, mirovine i drugi dohodak (autorski honorari, honorari po ugovoru o djelu), godišnji porez na dohodak utvrđuje Porezna uprava u posebnom postupku na osnovi dostupnih podataka o ostvarenom dohotku, piše tportal. 

Obračun godišnje porezne obveze provodi se na način da se od ukupnog iznosa oporezivih dohodaka oduzmu osnovni porezni odbitak (48.000 kuna) i pripadajuće porezne olakšice (za uzdržavane članove, invalidnost, donacije za neprofitne udruge i sl.). Utvrđena razlika je porezna osnovica te se na nju primjenjuju porezni razredi i porezne stope.

Najviše povrata poreza dobit će  zaposlenici mlađi od 30 godina koji imaju pravo na povrat čitavog ili polovice uplaćenog poreza u 2021. plaćenog po stopi od 20 posto. Zaposlenici koji su lani bili mlađi od 25 godina dobit će povrat cjelokupnog iznosa plaćenog poreza, a onima između 26 i 30 godina života država će vratiti polovicu naplaćenih davanja. Datum rođenja nema utjecaja na ostvarenje prava. Pun iznos povrata dobit će svi rođeni 1996. godine i kasnije, a osobe rođene od 1991. do 1995. dobit će povrat od 50 posto.

Na povrat poreza mogu računati i svi uplatitelji poreza koji nisu u potpunosti iskoristili osnovni porezni odbitak ili neku poreznu olakšicu. Primjerice, povrat mogu očekivati zaposlenici koji nisu bili u radnom odnosu cijele godine ili ako su tijekom godine ostvarili pravo na neku poreznu olakšicu (uzdržavani član, invalidnost i sl.), a to su naknadno prijavili Poreznoj upravi.

VIDEO Osnovan sindikat dnevnih migranata: Zarađuju u inozemstvu i ne žele plaćati porez u Hrvatskoj

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.