Životopis, molba i preporuka dokumenti su na koje se najviše oslanjamo u potrazi za poslom. I dok jedni najviše pažnje pridaju dotjerivanju životopisa, drugi smatraju da poslodavca najlakše mogu "osvojiti" pomoću molbe. Portal MojPosao istražio je u anketi provedenoj na više od 600 ispitanika na koji se dokument posloprimci najviše oslanjaju u potrazi za poslom.
Najviše ispitanika, njih 59%, prilikom potrage za poslom najviše se oslanja na svoj životopis, jer smatraju da "poslodavci najviše pažnje obraćaju na kvalifikacije" i da se jedino iz životopisa "sve vidi'"
– U životopisu su navedena sva radna iskustva i stručna usavršavanja – zaključuje jedan od ispitanika, dok drugi dodaje da uz dobar životopis "računa i s otvorenom molbom".
Na preporuku se, prilikom potrage za poslom, oslanja 25% ispitanika. Ipak, treba napomenuti da ispitanici još uvijek poistovjećuju preporuku i "posao preko veze", a neki od njih smatraju da se do posla najlakše dolazi "usmenom preporukom".
– Još uvijek su u našoj državi važne preporuke i poznanstva. Potrebno je biti u pravom trenutku na pravom mjestu – kaže jedan ispitanik, a drugi dodaje: – Preporuka daje poslodavcima nadu da ćeš dati sve od sebe.
Kada je u pitanju potraga za poslom, 14% ispitanika najviše se oslanja na otvorenu molbu.
– Molbom mogu najbolje pismeno prezentirati sebe, a uvijek mogu priložiti i sve ostale spomenute dokumente – kaže jedan ispitanik.
Za 3% ispitanika najveći "oslonac" u potrazi za poslom predstavlja mapa radova, dok jedan od ispitanika smatra kako su u tom smislu važne i "nagrade koje djelatnik dobiva na radnom mjestu".
>> Čak 43% tražitelja posla 'prilagođava' informacije u životopisu
ovo vrijedi za male privatne firme. u vecima dobijete posao i bez potrebnog znanja i papira, postoje tajne liste. evo znam za takve slucajeve i u austriji. sve balkanizacija. a sto mali privatnici rade s ljudima koji zele posao, e to su vec romani, ne samo u hr.