Pitanje nedostatka trgovačke mreže riješeno je integriranjem dvaju poduzeća za trgovinu naftnim derivatima, Interpetrola i Croatiapetrola. Novoosnovano poduzeće zvalo se Pogon trgovine, a ubrzo će ime promijeniti u INA-Trgovina. Kako je prije 50 godina pisao tadašnji Vjesnik Kombinata nafte i plina, “uključenjem Pogona trgovine u Kombinat nafte i plina proces integracionih kretanja u naftnoj industriji” tadašnje Hrvatske zaokružen je u potpunosti sa šest vrlo jakih pogona, “djelatnost kojih obuhvaća sve stadije naftne industrije: od istraživanja i pridobivanja nafte preko prerade do distribucije gotovih proizvoda potrošačima”.
Vjesnik objašnjava da je “po broju zaposlenih radnika trgovina na drugom mjestu u Kombinatu, odmah iza Naftaplina: u vrlo razgranatoj mreži ovog pogona radi oko tisuću i osam stotina ljudi”. Nadalje se obrazlaže da “Pogon trgovine Kombinata raspolaže s oko 150 pumpnih stanica (od toga 5 servisa), što predstavlja 40 posto ukupnog fonda pumpnih stanica” u bivšoj državi. “Pored toga, ovaj najmlađi pogon Kombinata raspolaže sa 27 stovarišta razasutih po cijeloj SR Hrvatskoj i rezervoarskim prostorom koji ima kapacitet od oko 30 tisuća tona.
Ne smijemo zaboraviti ni aeroservise, koji su vrlo veliki konzumenti naših proizvoda, a koji se također nalaze u sklopu Pogona trgovine.” Pisac novinskog članka iz 1964. godine rast i širenje trgovačke mreže objašnjava “naglim porastom kapaciteta naših rafinerija i sve većom apsorpcionom moći tržišta”. Ili, jednostavnije rečeno, proizvodilo se sve više nafte, a i sve više građana kupovalo je automobile, što je zahtijevalo i sve veću mrežu “pumpnih stanica”, kako su tada nazivali benzinske crpke. U tekstu se nadalje spominje da je Pogon trgovine bio u stanju plasirati oko 30 posto proizvodnje Kombinata nafte i plina, ali se odmah dodaje da valja težiti tome da to već u najbližoj budućnosti bude znatno premašeno. U Vjesnikovu tekstu se napominje da su imali velike planove za povećanje asortimana usluga servisnih i pumpnih stanica. Također je bilo u planu da se na servisnim stanicama mogu obaviti manji popravci, pranje, podmazivanje, punjenje pneumatika i zamjena ulja.