Pregovori između mađarskog MOL-a i Vlade, čini se, vodit će se o tome hoće li se ili neće prodavati dionice Ine i kome. Licitacija cijenama u mađarskim i hrvatskim medijima uzele su maha nakon što je iz dijela Vlade stigla informacija da bi Hrvatska mogla otkupiti dionice od MOL-a pa ih potom prodati. Stručnjak za naftu i dugogodišnji čelnik Ine Davor Štern ističe kako bi ipak bilo najbolje da se dvije strane dogovore, ali ako to nije moguće, onda bi rješenje bilo da jedan dioničar kupi drugog. U tom slučaju procjenjuje da MOL-ov dio Ine ne vrijedi više od dvije milijarde dolara, odnosno više od 1,4 milijarde eura.
– Samo iz dobiti Ine taj bi se kredit, ili ulaganje, mogao vratiti za nekoliko godina – kaže Štern. I zaista, ako se iz izračuna isključi neto gubitak iz prošle godine, Ina je od 2009. do 2012. ostvarila 5 milijardi kuna čiste dobiti i manjak od 670 milijuna kuna u 2009. godini pa je to ukupno pozitivan rezultat od 4,3 milijarde kuna, što je oko četvrtine iznosa koji Mađari traže za Inine dionice. Ipak, kupiti Inu imalo bi smisla tek ako se u nju postavi stručni kadar, dodaje Štern, jer bi je politički imenovan kadar samo uništio. I dok stručnjaci govore o benefitima kupnje Ine i raspravljaju o cijeni, osoba iz Vlade bliska premijeru Zoranu Milanoviću za Večernji list uvjerava da Vlada dosad nikad nije razmatrala, a kamoli donijela odluku o otkupu dionica Ine od MOL-a.
Time opovrgava informacije o tome kako je hrvatska strana spremna platiti 1,6 milijardi eura za dionice. Priču o navodnom otkupu dionica, tvrdi naš izvor, potpuno samoinicijativno te bez ikakve konzultacije i koordinacije s Vladom plasira ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
>>Maras poručio Vrdoljaku: Pred javnost treba izići s definiranim rješenjima za Inu!
>>Ekskluzivno: MOL traži do 3 milijarde eura, Vlada spremna dati najviše 1,6 milijardi
Kakva stranka , takav i ministar. Ovo je katastrofa. Boze cuvaj Hrvatsku.