POVRATAK NA PRETPANDEMIJSKE ROKOVE

Vraćaju se rokovi za financijske izvještaje, računovođe se bune

Foto: Borna Filic/PIXSELL
Zagreb: Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska, panel "Možemo li postati Singapur"
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Zagreb: Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska, panel "Možemo li postati Singapur"
20.01.2022.
u 23:30
Nakon dvije godine Ministarstvo financija pandemijski pravilnik stavlja izvan snage. Od 272 računovodstvena ureda, njih 75 posto bilo je protiv stavljanja pravilnika van snage
Pogledaj originalni članak

Usred početnih faza pandemijskog lockdowna u ožujku 2020. u Hrvatskoj su prolongirani rokovi predaje financijskih izvještaja. Rok za predaju izvještaja za 2019. i 2020. bio je prolongiran do 30. lipnja naredne godine za predaju PD obrasca (prijava poreza na dobit) i financijskih izvještaja za statističke potrebe (umjesto 30. travnja), dok je za javnu objavu rok prolongiran s 30. lipnja na 31. kolovoz.

Nakon dvije godine Ministarstvo financija uputilo je u e-savjetovanje ukidanje navedenih prolongata, što bi značilo povratak na "stare" zakonske rokove. Riječ je o prijedlogu Pravilnika o stavljanju izvan snage Pravilnika o rokovima predaje financijskih izvještaja i računovodstvene dokumentacije u posebnim okolnostima.

Nitko ne želi otezati

Posebne okolnosti nisu prošle i ne postoje opravdani razlozi da se pravilnik stavlja izvan snage. To je stajalište velikog broja prvenstveno knjigovodstvenih ureda, koji zahtijevaju zadržavanje identičnih rokova kao i za 2019. i 2020., a s istom porukom istupaju i različite strukovne udruge - Udruga Hrvatski računovođa i Udruženje računovođa pri HGK. Pretpandemijski, tj. zakonski rokovi i dalje su, tvrde, nedostižni.

Udruga Hrvatskih računovođa sa svojih 850 članova, prema predsjedniku Vladi Brkaniću, smatra da rokovi za predaju financijskih i poreznih izvješća moraju ostati kakvi su bili lani.

- Nitko ne želi otezati - svi računovođe žele financijska i porezna izvješća sastaviti i prije propisanih rokova kako bi se mogli posvetiti tekućim poslovima, no postoje slučajevi kada zbog pandemijskih okolnosti nije moguće ispuniti stare rokove i zato treba ostaviti mogućnost produljenih rokova. Koristit će ih vjerojatno u manjem broju oni koji su se suočili sa zdravstvenim ili nekim drugim nepredvidivim problemom - kaže Brkanić.

Isti prijedlog dolazi iz Udruženja računovođa pri HGK-a čiji je predsjednik Davor Brkić, vlasnik tvrtke RB Unigenito iz Zagreba, a po provedenoj anketi u kojoj su sudjelovala 272 računovodstvena ureda, pri čemu velika većina (75 posto) bila protiv stavljanja pravilnika van snage. Brkić, koji je i predstavnik IPRH (inicijative profesionalnih računovođa Hrvatske), navodi da su na navedenu tematiku već imali priliku održati sastanak s predstavnicima središnjeg ureda Porezne uprave, pohvalivši što se raspravlja sa strukom i što su imali mogućnosti zastupati svoje stavove.

Iskustvo računovođa u posljednje dvije godine pokazuje kako su institucije kasnile sa svim procedurama - tvrde da Hrvatski zavod za zapošljavanje još uvijek rješava predmete za potpore iz ožujka 2020. godine, a Porezna uprava obrađuje porezne prijave iz 2020., dok se većina računovodstvenih ureda bori s manjkom radne snage jer je i do 50 posto djelatnika ureda u izolaciji.

Što se strukture predaje izvješća u 2021. tiče, zanimljivi su podaci po kojima je od zaprimljenih 139.009 GFI-a za statističke i druge potrebe, njih 33.645 predano ipak do 30. travnja što je rok za predaju propisan Zakonom, a do isteka produljenoga roka (30. lipnja) izvještaje je predalo ostalih 105.364 poduzetnika.

Obrazac ponašanja

Za potrebe javne objave, izvještaje je predalo ukupno 132.162 poduzetnika: do rokova propisanih Zakonom to je učinilo njih 107.521 - čak 82 posto, dok su ostali (njih 24.641) izvještaje predali do produljenoga roka 31. kolovoza.

Po nekima su ovi pokazatelji također putokaz, uz nepisano pravilo da se poduzetnici u pravilu ponašaju na isti način, neovisno o tome koji rokovi za predaju su u primjeni (produljeni rokovi ili oni propisani Zakonom), jer u pravilu uvijek jedan postotak izvještaje predaje u propisanim rokovima, dok određeni broj ne ispunjava svoje obveze na vrijeme ili ih uopće ne ispuni.

Tako da GFI za statističke i druge potrebe za 2020. nije podnijelo 25.086 poduzetnika, dok za javnu objavu izvještaje nije predalo njih 12.836, zbog čega će im biti izdani prekršajni nalozi. 

>> VIDEO Srušen rekord: Hrvati od jučer plaćaju benzin najskuplje u povijesti!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.