Bolnica na Goljaku

Za ranu dijagnostiku oštećenja mozga UZV vrijedan 200 tisuća kuna

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Za ranu dijagnostiku oštećenja mozga UZV vrijedan 200 tisuća kuna
09.04.2014.
u 19:36
Novi ultrazvučni aparat Aloka Alpha 6 koji se koristi za ranu dijagnostiku oštećenja mozga i prepoznavanje visokoneurorizične djece, donacija je koju su jučer Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama na Goljaku ustupili predsjednik uprave Ine Zoltán Áldott i predsjednik uprave PBZ Carda Mislav Blažević...
Pogledaj originalni članak

Novi ultrazvučni aparat Aloka Alpha 6 koji se koristi za ranu dijagnostiku oštećenja mozga i prepoznavanje visokoneurorizične djece, donacija je koju su jučer Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama na Goljaku ustupili predsjednik uprave Ine Zoltán Áldott i predsjednik uprave PBZ Carda Mislav Blažević. Donacija je vrijedna oko 200 tisuća kuna.

– Ultrazvuk ne šteti djetetu, no daje informaciju o ranom oštećenju mozga koje može dovesti do odstupanja u razvoju. Pokazuje nam opseg, mjesto i težinu oštećenja mozga. Donirani ultrazvuk važan je jer nam transkranijalni kolor dopler omogućuje uvid u krvne žile u mozgu i protok kroz njih te rana odstupanja, što je vrlo važna smjernica za program habilitacije kako bi se poremećaji spriječili ili ublažili, rekla je ravnateljica bolnice prim. dr. Katarina Bošnjak-Nađ.

Koliko je novi dijagnostički ultrazvuk potreban najbolje govori podatak da se u bolnici godišnje obavi oko 10.000 specijalističkih pregleda djece iz cijele Hrvatske zbog sumnje na moguće rano oštećenje mozga. Ukupno 10 posto novorođenčadi godišnje – njih četiri tisuće – neurorizična su djeca i trebaju pojačan nadzor neurološkog razvoja. Višestruke komplikacije tijekom trudnoće, poroda ili neposredno nakon poroda dogode se u tri posto slučajeva, što je godišnje oko 120 djece koja zahtijevaju posebne rane programe habilitacije i praćenja razvoja.

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

>>Da, selimo stacionar na Zelengaj, mali pacijenti neće zato trpjeti

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.