Cijena barela brenta, nafte iz Sjevernog mora koja je referentna za Europu, drži se na 112,64 dolara. Analitičari kažu da je stabilna, takva je već od dva do tri dana, a bila je i koji dolar veća.
10 posto svjetske nafte
Rast cijene brenta potaknula je kriza u Libiji, koja u danu proizvodi oko 1,6 milijuna barela nafte i crnim zlatom opskrbljuje zapadnu Europu, a povećanje cijene nafte pridonijet će poskupljenju naftnih derivata u Hrvatskoj. Može se očekivati da će idući utorak, kada se mijenjaju cijene, benzin prijeći 10 kuna. Jasminko Umićević, direktor Oil&Gas Consultinga, objašnjava kako je zbog nereda u Libiji proizvodnju nafte povećala Saudijska Arabija te da se zasad ne zbiva ništa dramatično kad je riječ o opskrbi naftom. Mnogo bi veći problem bio, nastavio je, ako se kriza prelije i na Saudijsku Arabiju koja proizvodi 10 posto svjetske nafte, odnosno 9,5 milijuna barela nafte u danu. Tada će sve više rasti potražnja za ruskom naftom na koju je vezana Hrvatska, a time će sve više rasti i njezina cijena.
Za Inu je pak iznimno bitna situacija u Siriji u kojoj ona u bloku Hayan vadi plin, kondenzat i naftu. Ina u godini računa sa 200 do 300 milijuna dolara dobiti iz Sirije, a sve što ondje izvadi prodaje sirijskoj nacionalnoj naftnoj kompaniji.
U Ini motre situaciju
U Ini pak kažu kako pažljivo motre situaciju na Bliskom istoku te će u skladu s razvojem događaja poduzimati daljnje korake.
– Trenutačno nema razloga za prekid Ininih aktivnosti u Siriji – odgovorili su iz te kompanije.
Iako će tvrtka iz sastava Ina grupe – Crosco – zasigurno imati gubitaka zbog obustave proizvodnje u Libiji, u Ini kažu kako im je zasad najvažnija evakuacija radnika iz te sukobima zahvaćene zemlje te kako o gubicima još i ne razmišljaju.
Prije svjetske krize i recesije cijena nafte na svjetskim tržištima je bila preko 150 dolara po barelu, pribrižavala se i cijeni od 200 dolara pa je cijena litre kod nas bila oko 8 kuna. sada je cijena 112 dolara a kod nas će cijena biti preko 10 kuna? pa tko tu koga u zdrav mozak ?