BRUXELLES – Europska unija postigla je dogovor s vladama lationoameričkih zemalja proizvođačica banana kojim je završio vjerojatno najdulji trgovinski rat u novijoj povijesti. “Vrlo zainteresirana strana” bio je i SAD, čije su tvrtke vlasnice velikih plantaža u Latinskoj Americi.
“Rat” je buknuo je 1993. godine, kada je Bruxelles oslobodio carina uvoz banana iz bivših europskih kolonija, dok ih je na sve ostale banane zadržao. Prema postignutome dogovoru, EU će smanjiti carine na banane sa 176 na 117 eura za tonu.
Smanjenje će se odvijati u osam koraka do 2017. godine, s time da će carine odmah pasti za 28 eura po toni. Korist od ovoga sporazuma imat će i mali proizvođači, poput Tajlanda i Filipina.
Kako se očekuje da će, zbog veće konkurencije, cijena “kolonijalnih” banana na europskome tržištu pasti, EU će tim zemljama pomoći s dodatnih 200 milijuna eura.
EU i za 2010. smanjio ribolovne kvote
Vijeće EU za poljprivredu i ribarstvo i za 2010. je godinu nastavilo smanjivati dopuštene kvote za izlov niza vrsta riba, iako ih je za poneke i povećalo. Ministri ribarstva dva su se puna dana cjenkali oko znanstvenih preporuka, koje im je proslijedila Europska komisija, te su na kraju dogovorili da se, na primjer, bakalara smije loviti od 20 do čak 74 posto manje, kako u kojim vodama, ne bi li se spriječilo njegovo izumiranje.
Među ugroženim je vrstama i list, čiji se izlov također mora smanjiti za četvrtinu. Jata se oslića, međutim, oporavljaju, pa ih se u 2010. smije ukupno uloviti 15 posto više nego ove godine. Višegodišnja potpuna zabrana lova na inćune u Biskajskom zaljevu također je rezultirala njihovim oporavkom, pa je u 2010. uvjetno dopušten izlov 7000 tona te ribe, ali uz budno motrenje znanstvenika.
Napokon, odmah mi je lakše..... Odmah će nam porasti uvoz majmuna.