Duhanskoj industriji u Srbiji, svojedobno najprofitabilnijoj djelatnosti u zemlji, prijeti nestanak s tržišta ako vlada ne promijeni dosadašnju politiku prema toj gospodarskoj grani. Na to je upozorio Dejan Janićijević, predsjednik Sindikata duhanskog gospodarstva, navodeći kao ilustraciju kako je u najvećoj domaćoj tvornici, Duhanskoj industriji Niš (DIN), vlasnik koje je američka kompanija Philip Morris, broj zaposlenih smanjen sa 2470, koliko ih je bilo 2003. godine, prilikom privatizacije, na samo 360.
Janićijević je najavio vladi niz mjera za spašavanje duhanske industrije kako ona ne bi, od proizvođačke, postala isključivo trgovačka djelatnost. Prije svega, promijenit će se politika naplate trošarine i isplate premija proizvođačima duhana. Proizvodnja duhana smanjena je na 7300 tona, što je dovoljno za podmirenje trećine domaćih potreba. Bude li proizvodnja i dalje padala, domaći prerađivači izdvajat će godišnje 100 milijuna dolara na uvoz inozemnog duhana. TDR, primjerice, koristi 60 posto duhana proizvedenog u Hrvatskoj u kojoj se proizvođačima duhana isplaćuje premija od 90 eurocenti po kilogramu. Srpski proizvođači duhana dobili su lani premiju od 196 eura po hektaru.
Kao glavni razlog propasti duhanske industrije navodi se loša vladina politika u području trošarina i premija proizvođačima sirovina. Svake se godine povećavaju trošarine, a potrošnja cigareta drastično je smanjena nakon zakonske zabrane pušenja na javnim mjestima. Proizvođačima duhana smanjene su premije, što je dovelo do smanjenja površina pod duhanom, tako da se više od polovice sirovina uvozi. Srpska duhanska industrija u vlasništvu je Philip Morrisa, BAT-a i japanskog JPI-ja. Konkurencija na srpskom tržištu povećala se dolaskom TDR-a.
Duhanska industrija definitivno je na izmaku.... Trava u zamjenu za medicinske \"svrhe\" bi nas izvuklo iz beznadja