Razumijem koliko je problem Agrokora važan Hrvatskoj i hrvatskoj ekonomiji. Naš je stav da želimo vidjeti primjerenu nagodbu koja uzima u obzir dugoročne ekonomske i nacionalno-sigurnosne interese Hrvatske kao NATO saveznice - kazao je danas u Zagrebu pomoćnik američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove A. Wess Mitchell nakon razgovora s hrvatskim dužnosnicima, odgovarajući na pitanje imaju li, po njegovu mišljenju, ruske banke preveliki utjecaj.
Upitan za komentar situacije u središnjoj i istočnoj Europi, napomenuo je kako su SAD sa svojim saveznicima u NATO-u i EU jako angažirane u toj regiji, ali i upozorio.
- Svjesni smo činjenice da na tom području traje intenzivno strateško rivalstvo. Kina i Rusija su iznimno aktivne u tom području - kazao je. Posebno je istaknuo kineske inicijative "16+1" koja okuplja 16 zemalja, među kojima je i Hrvatska te inicijativu "Jedan pojas, jedan put", kojom Kinezi žele povezati infrastrukturu, ekonomije i ljude Azije, Europe i Afrike.
- Kinezi se koriste tzv. debt-trap diplomacijom (davanje kredita koje je teško otplatiti, op. a.) kako bi dobili utjecaj koju mogu iskoristiti u budućnosti. Rusi su pak nazočni kroz energetski pritisak. Poruka je ta da Zapad, SAD, NATO i EU, to rivalstvo mora shvatiti jako ozbiljno, javno i privatno izražavati zabrinutost, ali se i diplomatski angažirati sa svim tim državama, bile one u EU i NATO-u ili izvan - istaknuo je Mitchell.
Dragi gospodine, angažirati se možete samo povoljnim kreditom da se Ruši isplate sve drugo bi bilo drumsko razbojništvo.