Postupak predstečajnih nagodbi od početka je u žarištu javnosti. Jesu li predstečajevi loše pripremljeni, čine li više štete nego koristi, tko štiti vjerovnike i imaju li sudovi samo ulogu javnog bilježnika u postupcima, goruća su pitanja koja muče gospodarsku, političku i pravnu struku.
Radi detaljne analize predstečajeva i svih njihovih prednosti i nedostataka poslovni tjednik Lider pod pokroviteljstvom Ministarstvo finacijancija i u partnerstvu s Financijskom agencijom organizira konferenciju ‘Predstečajne nagodbe: jučer, danas, sutra’.
Konferenciju koja će se održati 9. travnja u Hypo centru u Zagrebu uvodnim izlaganjem otvorit će ministar financija Slavko Linić, nakon čega slijedi niz okruglih stolova i predavanja. Prva će tema biti analiza efekata predstečajnih nagodbi i iskustva iz prakse. Na okruglom stolu će sudjelovati tvrtke koje su prošle postupak predstečajne nagodbe i savjetnici koji su 'pratili' ove postupke. Slijedi analiza usporedbe predstečajnih nagodbi sa stečajevima te okrugli stol o unapređenju regulative, o kojoj će govoriti pravnici koji se bave predstečajevima, predstavnici trgovačkih sudova i konzultanti. Završni dio konferencije odnosi se na život tvrtke nakon predstečaja - strani gosti, predstavnici kapitalnih fondova i međunarodnih financijskih ustanova podijelit će iskustva o financiranju poduzeća nakon predstečaja. Danas su u petnaest država članica Europske unije omogućeni predstečaj i slični postupci za spašavanje tvrtki.
Treba imati na umu da je Zakon o stečajevima također daleko od savršenstva. Od 1996. mijenjao se čak sedam puta, a u izmjenama 2006. promijenjeno je čak 114 članaka. Bez obzira na sve promjene tehnika provedbe stečaja u Hrvatskoj nije dala pomaka: imovina dužnika usitnjava se i prodaje, u stečaj se u pravilu ide bez plana restrukturiranja, a od pokretanja stečaja do donošenja plana preustroja u praksi prođe i nekoliko godina.
Program konferencije nalazi se na OVDJE