vjetroelektrane

Znate li kako u Hrvatskoj izgraditi VE?

Foto: croenergo.eu
Znate li kako u Hrvatskoj izgraditi VE?
14.06.2013.
u 11:19
U Hrvatskoj je sustav poticaja za proizvodnju električne energije iz OIE prvi put uveden 2007. godine, a prvu cjelovitiju izmjenu doživio je 2012. godine.
Pogledaj originalni članak

Među projektima OIE, slično kao i u drugim zemljama Europe, u Hrvatskoj je najveći interes za razvoj VE i sunčanih elektrana. Stoga smo odlučili na primjeru vjetroelektrane od preko 30 MW el, koja treba biti izgrađena na lokaciji predviđenoj dokumentima prostornog planiranja za izgradnju energetskog objekta, na pojednostavljen način prikazati put koji je sukladno trenutno važećim propisima potrebno prijeći do komercijalnog puštanja u rad VE. 

Ipak, treba imati na umu da je ovo generalan pregled koji ne sadrži sve relevantne propise koji se primjenjuju na izgradnju VE, niti može uzeti u obzir specifičnosti koje su svakako prisutne kod svakog pojedinog projekta.

Među novostima koje su prošlogodišnje izmjene regulative dovele vezano za izgradnju VE, svakako treba izdvojiti ukidanje prethodnog energetskog odobrenja za izgradnju, javlja Ivana Dominković Cecelja, dipl.iur. te napominje kako se time prvi ključni moment navedenom promjenom regulative pomaknuo s ishođenja lokacijske dozvole na trenutak ishođenja energetskog odobrenja za izgradnju.

Ovaj moment je kod VE možda važniji nego kod ostalih projekata OIE zbog mogućeg preklapanja šireg prostora vjetroelektrane, dakle sukladno novim propisima tek od ishođenja energetskog odobrenja određena lokacija zajamčena je za razvoj određenog projekta VE (ranije je to bila od trenutka prethodnog energetskog odobrenja za izgradnju koje je bilo prvi formalni korak u razvoju VE). 

Cijeli tekst dostupan je u četvrtom broju NET-a, Nacionalnog energetskog tjednika. Također cijeli tjednik u e-izdanju možete preuzeti na sljedećem linku.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr