UČVRSTITE MIŠIĆE I STRAŽNJICU

5 GOOUT! savjeta kako se trčanjem pripremiti za ljeto!

Foto: GoOUT!
5 GOOUT! savjeta kako se trčanjem pripremiti za ljeto!
27.03.2015.
u 13:17
Trčanje se mnogima čini dosadno, no tako percipiraju samo oni koji nisu ustrajali i bar neko vrijeme ostvarivali zacrtani cilj prijeđenih kilometara
Pogledaj originalni članak

Lijepo, proljetno vrijeme, svakim danom mami sve više trkača-rekreativaca da zauzmu svoja mjesta na stazama gradskih parkova. Nakon hladne zime, koju su mnogi rekreativci gotovo prespavali, vrijeme je za povratak u formu i nastavak uživanja u rekreaciji koju mnogi smatraju najpopularnijom i najmasovnijom na svijetu. Trčanje se mnogima čini dosadno, no tako percipiraju samo oni koji nisu ustrajali i bar neko vrijeme ostvarivali zacrtani cilj prijeđenih kilometara. Uostalom, i znanstvenici su dokazali da trkačka aktivnost osigurava lučenje endorfina u mozgu trkača, endokrinih hormona koje popularno nazivamo i hormonima sreće jer pružaju osjećaj zadovoljstva, opuštenosti i ispunjenosti pozitivnom energijom.

Evo, dakle, prvih 5 savjeta trenera GOOUT! škole trčanja kako si osigurati upravo to samozadovoljstvo, a usput učvrstiti mišiće i istesati tijelo uoči dolaska ljeta. Ne zaboravite da je trčanje najbolji izbor zbog potrošnje velikog broja kalorija (oko 700 za brzi ritam i 450 za laganiji u sat vremena) i idealna aktivnost za učvršćivanje mišića nogu i stražnjice.

1. Početnici, nemojte pretjerivati u kilometraži
Svaki početak je težak, pa je tako i s trčanjem. Posve je jasno da ćete zbog početnih napora osjećati svojevrsni zamor u tijelu, početnici će osjećati laganu bol u mišićima (neki ju smatraju i ugodnom boli jer dokazuje kako je trening bio uspješan), a veće upale mišića se mogu spriječiti postepenim podizanjem kilometraže. Dakle, nemojte si na početku zadati cilj nakon kojeg ćete patiti tjedan dana. Radije krenite s kilometrom ili dva, pa kad shvatite da možete i više, povećajte ulog.

2. Pazite na dehidraciju
Bez obzira na to što vam se čini kako sunce nije jako, a vrućine su zaista daleko od onih ljetnih žega, nemojte upasti u zamku dehidracije. Tijelu je potrebna adekvatna ravnoteža minerala i nju osiguravamo upravo konzumiranjem tekućine. Voda je najbolji izbor, no ako ste skloni nekim prirodnim pripravcima na vrijeme si osigurajte adekvatnu dozu s kojom ćete krenuti u svoju dnevnu pustolovinu. Tekućinu je poželjno piti pola sata uoči početka treninga, tijekom trčanja i obavezno nakon njega.

3. Osigurajte si udobnu obuću i odjeću
Izbor tenisica i odjeće za trening individualna je stvar svakog trkača, no za štogod se odlučili imajte na umu da se tijekom trčanja u svojoj opremi morate osjećati dobro, te da ona mora ispuniti svoju svrhu. Osim kvalitetnih tenisica za trčanje, nemojte zaboraviti i da pamučna majica koju nosite ne smije biti previše pripijena zbog mogućnosti oslobađanja znoja (poželjno je koristiti dri-fit majice ukoliko vam to mogućnosti dopuštaju). Ne zaboravite da je kvalitetna oprema jedan od najvažnijih uvjeta da se tijekom trčanja osjećate dobro.

4. Vrijeme za trčanje - jutro ili večer
Nekako je postalo uobičajeno da trkači odabiru rane jutarnje sate ili večer za svoju tjelesnu aktivnost. Nije pritom samo riječ o obavezama na poslu ili u školi i na fakultetu, nego i činjenici da je u to doba dana sunce slabije, pa su i napori manji. No ipak, osim ako ne trčite po mraku (ima dosta ljudi koji vole trčati u “sitne” sate), pogotovo ako imate svjetliju put, ne zaboravite i zaštitu od sunca. Makar lagani premaz kremom za sunčanje, uz obaveznu kapu, pomoći će da se kući ne vratite s crvenilom na koži. Usput, velika većina iskusnih trkača potvrdit će vam da im jutarnje trčanje održava dobro raspoloženje i puni energijom za cijeli dan, pa razmislite o toj opciji.

5. Nabavite svoj gadget
Moderno doba i razvoj tehnologije osigurao je trkačima mogućnost da tijekom aktivnosti provjeravaju rad srca i sve ostale parametre važne tijekom bavljenja sportom. Hi tech uređaji danas su cijenom dostupni gotovo svima, a dizajnom su prilagođeni svačijem ukusu. Garmin je jedan od vodećih proizvođača takvih uređaja koje ćete tijekom trčanja nositi poput sata na ruci i imati jednostavan uvid u potrošnju kalorija, rad srca, prijeđenu udaljenost i tempo trčanja. Važno je da prije prvog trčanja unesete tražene podatke: težinu, visinu i godine prema kojima će se određivati i kompletna statistika trčanja. U pravilu, s takvom tehnologijom je vrlo jednostavno rukovati, a daje dodatnu draž trčanju.

Dodatni savjet:
Većina trkača voli tijekom prolaska svojih kilometara slušati glazbu, pa ako ste i vi jedan od takvih onda pripazite na nekoliko stvari. Prvenstveno budite pažljivi ukoliko trčite po ulici, jer zbog slušalica u ušima nećete percipirati promet oko sebe. Stoga je obavezna dodatna pažnja i koncentracija tijekom prelaska prometnica. Druga stvar je jačina zvuka u slušalicama. Nemojte pretjerivati ma koliko vam godila glazba koju slušate. Bavite se pozitivnom tjelesnom aktivnošću, uživate u trčanju, pa vam zaista ne treba oštećenje sluha kao posljedica gušta. Na kraju, ma koju god vrstu uređaja imali, neka on bude lagan i dobro pričvršćen kako vas ne bi opterećivao tijekom trčanja.

Foto: GoOUT!

GoOUT! programi trčanja i nordijskog hodanja
Želite li se rekreativno baviti trčanjem ili nordijskim hodanjem, uključite se već danas u programe koje Večernji list organizira u suradnji s Kineziološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.

Fill out my online form.
Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.