Veći od Interlibera

18. pulski sa(N)jam knjige ugošćuje 
200 izdavača

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
18. pulski sa(N)jam knjige ugošćuje 
200 izdavača
01.12.2012.
u 19:44
I ove se godine nastavlja s Monte Librićem, sajmom koji je posvećen dječjoj književnosti. Sajam svoja vrata prvo otvara knjižničarima iz cijele Hrvatske, koje očekuju stručni skupovi
Pogledaj originalni članak

Pulski Sa(n)jam knjige doživio je punoljetnost. Od malog šarmantnog, prvog regionalnog sajma knjiga u Hrvatskoj koji je idejno osmislio pjesnik Boško Obradović, pulski je sajam narastao u najcjelovitiji hrvatski književni sajam. To je sajam na kojem ste mogli vidjeti Orhana Pamuka dok još nije bio nobelovac kako na brzinu jede jabuku prije nastupa u kavani Mozart. To je sajam na kojem ste mogli čuti duhovit, ali i sarkastičan duel Umberta Eca i Claudija Magrisa u Zajednici Talijana. To je sajam na kojem poznati pisci otkrivaju svoje tajne, o kojima ne možete ništa pročitati na internetu, pa se tako moglo saznati da je mađarski pisac plemićkog podrijetla Péter Estérhazy pisao pod pseudonimom Lili Csókony, dok je češki pisac Ludvik Vaculik na sav glas pred zapanjenom publikom otpjevao Bože pravde.

EkskluzIvno u puli

Mnogi od tih poznatih pisaca u Hrvatskoj bili su samo jednom i za svog su boravka posjetili, ekskluzivno, samo Pulu. I ove je godine direktorica sajma Magdalena Vodopija koja je zbog pada prodaje knjiga morala zatvoriti svoju privatnu knjižaru Castropola, uz programski odbor i svesrdnu pomoć turkologinje Marte Andrić i talijanistice Ljiljane Avirović osmislila više nego atraktivan program. Nakon krimića, ženskog pisma, egzila, filma... na red je došla tema Mediterana u rasponu od Turske do Italije, tj. od Crnog do Bijelog mora. Tako su glavne nazdravljačice sajma, iznimno u popodnevnim satima, turske književnice, novinarke i aktivistice Ayfer Tunç i Ece Temelkuran. Pula će vidjeti i izložbu slavnog turskog umjetničkog fotografa Are Güllera. Revija suvremenog turskog filma održava se u kinu Valli, a na programu je čak sedam filmova, i to od “Meda” Semiha Kaplanoğlua pa do “Tri majmuna” Nuri Bilge Ceylan.

Talijanski autor Paolo Rumiz izvest će i glazbeno-scenski performans “La Cotogna di Istanbul”, inspiriran onim i u nas poznatim istanbulskim žutim dunjama, koje trgovci do današnjeg dana prodaju po ulicama Istanbula. U Pulu se vraća Claudio Magris, pisac s više identiteta, omiljeni srednjoeuropski intelektualac koji će predstaviti hrvatske prijevode uz prevoditeljicu Ljiljanu Avirović i urednika izdavačke kuće Edit Silvija Forzu. Na okruglom stolu Stvaranje knjige: od rukopisa do prijevoda, sudjelovat će i Magris, ali i prevoditelj Pamuka i sveučilišni profesor Ekrem Čaušević, poznati hrvatski pisac Miljenko Jergović, koji je nedavno u Poljskoj dobio prestižnu nagradu “Angelus” za roman “Srda pjeva u sumrak na Duhove”, legenda talijansko-njemačkog prevodilaštva Magda Olivetti, beogradski pisac i izdavač Vladislav Bajac, poznati talijanski pisac Giorgio Pressburger... Splitski utorkaši prisjetit će se prerano preminulog Milorada Bibića Mosora, Fraktura dovodi slovenskog književnog nestora Borisa Pahora... No, što će biti s prodajom knjiga na sajmu kada se zna da je prodaja knjiga pala četrdesetak posto?

Sve na jednom mjestu

– Kriza se osjeća i u nakladništvu, kao i u svim sferama društva. Pad prodaje na sajmu osjetio se prošle godine, ali mislim da je to više bio šok od sveopće krize. Ja sam optimist jer imamo i dokaza da se ljudi više vraćaju čitanju knjiga. Uvjerena sam da će kvalitetna knjiga uvijek naći put do svog kupca. Imamo velik izbor knjiga ove godine na sajmu i na to sam iznimno ponosna. Voditeljica prodaje Olivera Toić okupila je, uz velike i srednje nakladnike, i one manje, čije se knjige teško mogu naći u knjižarama, a na drugim sajmovima nikako. I to je posebnost pulskog sajma. Što se tiče cijena knjiga, mislim da su one umjerene, a sa sajamskim popustom od dvadeset do čak sedamdeset posto cijene su stvarno fantastične – poručuje Vodopija.

A hoće li i ona, kao što je to učinio predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara Neven Antičević uoči Interlibera, pozvati čitatelje da dođu na sajam i kupe knjige bez PDV-a od pet posto koji nam slijedi od 1. siječnja ove godine?

– Vjerujem da će većina nakladnika, kako bi zaštitili kupce, ugraditi PDV u postojeću cijenu knjiga, dakle u cijene koje su otisnute na koricama knjiga, tako da zbog PDV-a nećemo posebno zvati kupce. Šaljemo ljubiteljima knjiga jednostavan poziv: kupite dobre, kvalitetne knjige po posebnim cijenama, a takvih neće nedostajati u Puli. Pula je jedino mjesto u Hrvatskoj gdje ih možete naći na okupu – tvrdi Vodopija.

Podaci joj idu u prilog. Ove će se godine u Puli naći više od 200 nakladnika (na Interliberu ih je bilo 120). U deset sajamskih dana (što je četiri dana više od Interlibera) bit će izloženo više od 20.000 naslova.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.