biografija i djelo

Auguste Rodin je umjetničku praksu skrenuo u – revoluciju

auguste rodin
mislioc auguste rodin
poljubac auguste rodin
24.04.2015.
u 16:32
Dinamizirao je svoje skulpture ljudskog tijela – činilo se da je netko animirao klasičare i udahnuo im život
Pogledaj originalni članak

Nijedan slikar, čak ni velikani poput Courbeta, Maneta, Moneta, Cézanna, Van Gogha ili Gauguina ne zauzimaju u modernom slikarstvu ono mjesto koje u modernoj skulpturi zauzima Auguste Rodin! Tako je silno hrabro ulogu slavnog francuskog kipara Rodina (1840. – 1917.) ocijenio neporecivi autoritet u povijesti i pedagogiji umjetnosti H. H. Arnason. Rodin je, kaže Arnason, skulptorsku umjetničku praksu 19. stoljeća skrenuo u revolucionarnom smjeru. Sam i intuitivno.

Nije slušao profesore koji su kipare tjerali na imitacije velikih prethodnika, smatrao je da je Michelangelov učenik, ali je naučene vještine podredio vlastitom potezu. Ne bi danas dolazak Rodinovih skulptura u zagrebački Umjetnički paviljon, u sklopu festivala francuske umjetnosti i kulture u Hrvatskoj bio senzacijom da nije bilo Rodinove čuvene skulptorske energije, psihološke pronicavosti, silne invencije i nadahnuća.

Izložba koja ide pred nas već 6. svibnja, pokazat će da je čovjek u središtu Rodinova umjetničkog svemira. Usudio se neravnom površinom interpretirati ljudsko tijelo, učinivši ga ranjivim i transparentnim za tumačenja izvan idealnih proporcija i ljepote ili zadanih tema. Još 1984. svojim je "Čovjekom sa slomljenim nosom" jasno pokazao kamo ide u umjetničkom smislu. Dinamizirao je svoje skulpture ljudskog tijela – činilo se da je netko animirao klasičare i udahnuo im život. Pokret je postao njegovom temom, a potom i sve što se njime dalo prenijeti.

Približio se tako maksimalno publici koja se i danas ježi pri pogledu na njegovu skulptorsku kompoziciju "Poljubac", na njegova "Mislioca" ili na uvjerljivost teme rastanka ljubavnog para kad ljubav neravnomjerno gasne u melodramatičnoj skulpturi "Fugit Amor" koja se čuva u Muzeju zapadne umjetnosti u Tokiju. Nitko kao Rodin nije izrazio potpune muskulaturne implikacije jednostavnog čina hodanja, kaže Arnason. Rodinove figure nisu izgledale kao da netko glumi živu skulpturu, one su bile žive skulpture. I zato je izložba Rodina, koja u Zagreb pristiže pod naslovom "Rodin u Meštrovićevu Zagrebu", prvorazredna atrakcija kako je najavljuju i autori Catherine Cevillot, ravnateljica Rodinova muzeja u Parizu, i Andro Krstulović Opara, ravnatelj splitskog Muzeja Ivana Meštrovića.

>> Od Rodina u Splitu i Zagrebu pa sve do sporta, hrane i mode

 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.