Popularni a pomalo i kontroverzni austrijski pisac Thomas Glavinic, rođen u Grazu 1972. godine, u Njemačkoj je objavio roman “Putovanje u ime Gospodnje” ili “Unterwegs im Namen der Herrn” inspirirano Međugorjem. U romanu koji kritičari nazivaju mješavinom autobiografije i fikcije te dokumentarca i fikcije Glavinic opisuje beskrajno putovanje dvaju glavnih likova, hipohondra Thomsa i fotografa Ingea, i to autobusom u Međugorje nazvano ilegalnim mjestom hodočašća.
Glavinic opisuje povijest međugorskog svetišta govoreći i o univerzalnoj temi svetišta i velikoj zaradi u hodočasničkom turizmu. Poznat i kao autor krimića, Glavinic i u najnovijem romanu ne bježi od tog žanra baveći se i poviješću međugorskog kraja, koja je ovim romanom ušla i u međunarodni literarni optjecaj. Kritičari romana tako naveliko analiziraju međugorsku povijest, od ratnih pokolja u vrijeme Drugog svjetskog rata, pa sve do neslavne otmice mostarskog biskupa Ratka Perića kojeg su maltretirali pobornici Međugorja i hercegovačkih fratara.
Glavinic je autor prevođen i na druge svjetske jezike. Bio je u najužem izboru za njemačku literarnu nagradu, a nominiran je i za nagradu Man Booker. Na hrvatskom tržištu nije nepoznato ime. Objavljuju ga Edicije Božičević, i to Glavinicev prvijenac “Ljubav prema remiju Carla Haffnera” te roman “Ubojica s kamerom”. Nema sumnje da će i ovaj Glavinicev međugorski izlet u duhovnu literaturu izazvati interes hrvatskih izdavača jer fenomenom Međugorja i trideset godina nakon nastajanja i dalje intrigira javnost. Uostalom, ovog je proljeća roman Vladimira Stojsavljevića Vakija “Život bez imena”, također inspiriran Međugorjem, objavila i zagrebačka Fraktura.
Mogu samo potvrditi izuzetno spisateljsko umijeće navedenoga autora, njegov osjećaj za dramatične zaplete, koji čitatelja posve zaokupe. A i hrvatski prijevodi su za pohvaliti, vjerno prenose ne samo sadržaj i izričaj, nego i duh vremena o kojemu je riječ. Pravi biseri koji, čini mi se, još nisu prepoznati u Hrvatskoj i nisu dovoljno vrednovani. Štivo je doduše zahtjevnije od jeftinih ljubića, no zato prava poslastica.