Kako pokazuju primjeri iz brojnih europskih zemalja vrhunski prehrambeni proizvodi mogu biti najbolji promotori regije iz koje dolaze. Zbog njih turisti dolaze u destinacije, uživaju u njihovim okusima i nose ih sa sobom kao najdraže suvenire.
Baranjski kulen kroz svoj autentični okus predstavlja Baranju i njenu tradiciju, a svaki komad Baranjskog kulena proizveden je prema specifikaciji proizvoda koju je napravila udruga proizvođača Baranjskog kulena koja je i nositelj Zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP). Prema toj specifikaciji Baranjski kulen može biti proizveden isključivo u Baranji i to od odabranih komada svinjskog mesa, začinjen mljevenom paprikom, bijelim lukom i paprom te napunjen u svinjsko slijepo crijevo katicu.
Zaštita zemljopisnog podrijetla bila je nužna za očuvanje tradicije i promociju Baranjskog kulena jer na tržištu postoji značajna razliku između proizvoda koji nose generički naziv kulen, kao vrsta trajne salame, i zaštićenog proizvoda kakav je Baranjski kulen.
Belje je najveći proizvođač Baranjskog kulena u Hrvatskoj, a na ambalaži svakog Baranjskog kulena proizvedenog u Belju ponosno se ističe plava markica ZOZP koja potvrđuje da je riječ o autentičnom, ručno rađenom proizvodu priznate kvalitete i načina proizvodnje koji je karakterističan za područje Baranje. Baranjski kulen Belje dostupan je u brojnim trgovinama diljem Hrvatske što je važan preduvjet za široku prepoznatljivost proizvoda. Domaći potrošači dobro poznaju kvalitetu i vrijednost Baranjskog kulena, a sve više prepoznaju i važnost zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla koja ističe posebnost više od tri tisuće zaštićenih proizvoda u brojnim zemljama diljem Europske unije.
Na pitanje koja je točno razlika između Slavonskog i Baranjskog kulena, baranjski kulenari spremno odgovaraju da je riječ o vrsti i granulaciji svinjskog mesa te začinima koji se dodaju u Baranjski kulen. Specifičnost Baranjskog kulena je ujednačena granulacija prilikom usitnjavanja mesa (8mm) te korištenje papra u proizvodnji.
U Belju se cijeli proces proizvodnje odvija na tradicionalni način, što znači da se svaki Baranjski kulen ručno puni nakon čega se dimi u pušnicama na tradicionalni način uz korištenje drveta bukve. Zrenje Baranjskog kulena traje nekoliko mjeseci, čime on postiže svoj prepoznatljivi i vrlo cijenjen izgled i okus, te iznimnu kvalitetu koja je nagrađena brojnim medaljama na ocjenjivanjima kulena.
S obzirom da je Baranja u nekoliko navrata proglašena najboljom destinacijom ruralnog turizma u Hrvatskoj, važan element promocije Baranjskog kulena je i njegovo uključivanje u turističku ponudu regije. U kušaonici Vina Belje, koja je smještena u prostoru starog podruma u centru Kneževih Vinograda, svi gosti uz odabrana vina imaju priliku kušati i Baranjski kulen i ostale suhomesnate delicije Belja.