Pedesetšestogodišnja sjevernoirska autorica Anna Burns i sama je bila šokirana kada je saznala da je baš ona dobila književnu nagradu Man Booker i 50.000 funti za roman “Milkman”. Njezin šok nije nikakva gluma ni licemjerna poza pred uglednim auditorijem koji je u londonskom Gudhalleu predvodila supruga strpljivog britanskog prijestolonasljednika princa Charlesa.
Anna Burns je relativno nepoznato književno ime čak i u britanskim relacijama, što priznaju i irski novinari koji ponosno ističu da je Anna Burns prva autorica iz Sjeverne Irske koja je dobila Booker. Dosad je ta samozatajna autorica objavila tri romana, a njezin drugi roman “Do kostiju” probio se do užeg izbora za nagradu Orange. No prvi veliki uspjeh Anna Burns postigla je trećim romanom koji je smjestila u neimenovan grad, a likovima nije dala osobna imena. Tako je glavni lik djevojke koju seksualno i u svakom drugom pogledu maltretira nadmoćniji i utjecajniji stariji muškarac nazvan ‘srednja sestra’.
“Likovima nisam dala imena, jer bi u tom slučaju knjiga izgubila atmosferu i snagu”, izjavila je Anna Burns čije će se ime već našlo na britanskim kraljevskim poštanskim markama i koja može očekivati enormno povećanje prodaje svoje knjige. Tako je lanjski bookerovac, američki pisac George Saunders godinu dana nakon dobivanja nagrade prodao čak milijun primjeraka svog nagrađenog romana “Lincoln u Bardu”.
Ruke zadovoljno trljaju i izdavači iz nezavisne kuće Faber & Faber koji imaju odličan njuh za dobitnike Man Booker nagrade. Predsjednik žirija Kwame Anthony Appiah istaknuo je da je roman “Mljekar” osebujno i eksperimentalno štivo. “Nitko od nas do sada nije čitao nešto takvo”, rekao je Appiah.
Nagrađivanje knjige koja govori o svim mogućim konfliktima u Sjevernoj Irskoj komentira se i kao podrška sve snažnijem pokretu MeToo, a ima i socijalnu dimenziju. Anna Burns će dobivenim funtama lakše otplatiti kredite kojim plaća stan, ali i prehranjuje se zahvaljujući Banci za hranu.