PRAG

Čeh tražio autogram od Kožarića

11.07.2002.
u 00:00
U atraktivnom prostoru uz Vltavu izložena 122 djela iz kolekcije zagrebačke privatne tvrtke "Filip Trade", sve ostvarenja hrvatskih klasika iz pedesetih i šezdesetih godina XX. st., ali i vrlo mladih umjetnika
Pogledaj originalni članak

U praškoj galeriji "Manes" održava se izložba suvremene hrvatske likovne umjetnosti, koja predstavlja 122 djela iz kolekcije zagrebačke privatne tvrtke "Filip Trade". Na otvaranju izložbe u utorak bio je, među ostalima, i hrvatski veleposlanik u Pragu Zoran Pičuljan. U atraktivnom izložbenom prostoru na obali Vltave na dva kata, na ukupno 1100 četvorih metara, postavljeni su radovi klasika iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, ali i vrlo mladih umjetnika. Radove je iz oko 250 djela "Filip Tradeove" kolekcije izabrao Zvonko Maković.

- Kolekcija je po mnogočemu jedinstvena. U prvom redu stoga što je jedina privatna zbirka nastala u Hrvatskoj po kriterijima suvremenosti i vrhunske vrijednosti. Neka djela iz zbirke pripadaju antologiji hrvatske umjetnosti druge polovice XX. st., pa se kod većine autora izbor nametao sam od sebe. Zbirka je nastajala posljednjih 11 godina i izuzetno mi je drago što se tako mlada zbirka predstavlja u inozemstvu - kazao je Z. Maković otvarajući izložbu.

Na prvom su katu izloženi radovi Željka Kipkea, Julija Knifera, Lovre Artukovića, Đure Sedera, Damira Sokića, Otona Glihe, Ive Gattina, Dušana Džamonje, Jurja Dobrovića, Ivana Kožarića, Edite Schubert i dr., dok drugi kat pripada mlađoj generaciji umjetnika. Tamo su David Maljković, Boris Demur, Gordana Bakić, Anto Jerković, Ivan Picelj i Damir Stojnić.

Neki od umjetnika došli su u Prag na otvaranje izložbe, a da suvremena hrvatska umjetnost ima ljubitelja i tamo, pokazao je primjer češkog posjetitelja koji je od Ivana Kožarića tražio autogram. U kolekciji je najzastupljenija generacija umjetnika koja se afirmirala u osamdesetima, a najčešće su to slikari. S obzirom na to da je zbirka djela suvremene umjetnosti, prilično je konvencionalna - ne uključije instalacije ili videoradove.

- U zbirci prevladavaju slike i skulpture, u kontekstu suvremene umjetnosti prilično konvencionalne forme. Razlog tomu je što se sva djela iz zbirke stalno nalaze u prostorijama tvrtke "Filip Trade". To je također čini jedinstvenom. Tomislav Kličko skuplja djela, ali ne da bi ih držao zatvorenima u nekoj mračnoj sobi. Sva ta djela imaju svoju funkciju u svakodnevnom životu zaposlenika tvrtke, ona žive, na neki način su u upotrebi - objasnio je Maković.

Stvaranje te posebne i reprezentativne kolekcije, a osobito njezino predstavljanje u Pragu, izuzetno je vrijedan kulturni projekt i velik posao. Organizaciji izložbe u Pragu pridonijeli su, osim Tomislava Klička i "Filip Tradea" te galerije "Manes", i hrvatsko veleposlanstvo u Pragu i galerija Radovana Becka. Izložba će biti otvorena do 28. srpnja.

Antonija Bilić

Pogledajte na vecernji.hr