Život piše romane, pa i ljubavne. To znamo. Ali, rijeđe mislimo na to kako usput nastaju i novi umjetnički, osobito glazbenički sastavi. Malo koje zaljubljivanje prođe bez glazbene podloge.
Koji to par nema barem svoju pjesmu? A zamislite kako je tek kada su oba srca glazbenička! Njima riječi i ne trebaju.
Ljubav ili brak ponekad su i jedini razlog zašto neki par zajedno svira, a kada je riječ o glazbenicima nejednake kvalitete, glazba trpi.
Ali, kada život spoji umjetnike podjednako raskošnog talenta i znanja, nastaje povijest. U pamet dolaze legende kao što su Galina Višnjevskaja i Mstislav Rostropovič, tragična priča Jacqueline du Prés i Daniela Barenboima ili dug zajednički život i plodna suradnja Benjamina Brittena i Petera Pearsa.
No, ostavimo sada po strani ljubavne romane koji su ovdje samo preludij najve prvih nastupa jednog novog, po spoju glazbala, violine i marimbe, sasvim neuobičajenog hrvatskog glazbeničkog para. Čine ga odlična mlada violinistica iz Samobora Eva Mach i Marko Mihajlović iz Bjelovara, jedan od najizvrsnijih izdanaka zagrebačke udaraljkaške škole.
Osim solističkih nastupa i suradnje s brojnim komornim ansamblima, Marko Mihajlović je stalno zaposlen u Orkestru Opere HNK u Zagrebu. Eva Mach se prije godinu dana uspješno predstavila uz Zagrebačku filharmoniju te diplomirala na Muzičkoj akademiji u klasi profesora Tarasa Pečenyja, a majstorsko usavršavanje jesenas je nastavila u Augsburgu kod glasovitog rumunjskog pedagoga Petrua Munteanua.
Za prve nastupe odabrali su svoje rodne gradove. Večeras, 3. siječnja, od 19.30 nastupaju u bjelovarskom Domu kulture, a sutra od 19 sati u samoborskoj župnoj crkvi sv. Anastazije. Ulaz na oba koncerta je slobodan.
U prvom dijelu koncerta predstavit će se zasebno, svirajući Bacha, koji je za violinu napisao jednu od najtežih i najljepših skladbi svih vremena, stavak Chaccone iz Partite br. 2 u d-molu. No, pošto je marimba u Bachovo vrijeme bila daleka budućnost, Mihajlović je za svoj instrument sam napravio obradu Bachove Prve suite za violončelo solo u G-duru.
Budući da literatura za violinu i marimbu gotovo da i ne postoji, dvoje glazbenika samo se pobrinulo i za obrade skladbi koje u drugom dijelu koncerta izvode kao duo. Najprije će svirati Sonatu br. 5 u e-molu koju je izvorno za dvije violine napisao francuski barokni skladatelj Jean-Marie Leclair, a potom će dočarati povijest tanga u tri stavka skladbe "Histoire du Tango" što ju je za flautu i gitaru 1986. napisao Astor Piazzola. Takvo što, u svakom slučaju, još nikada nismo čuli.
karamba i karambita