Povodom skorog ulaska Hrvatske u EU, bečki Balassi Institut (BI) – Collegium Hungaricum, hrvatsko Veleposlanstvo u Austriji i bečka Fotografska galerija organizirali su u četvrtak navečer u Galeriji UngArt BI-a u Beču skupnu izložbu radova \'\'O putovanju – stvarnom i imaginarnom“ kao predmetu umjetničkih interesa četvero suvremenih fotografa iz Hrvatske, Austrije i Mađarske.
Riječ je o seriji četrnaest fotografija iz ciklusa Tihi otoci, Brijuni (2009-2012) mlade Puljanke Silvije Potočki Smiljanić koja djeluje pod nazivom \'\'SofijaSilvia“, te radovima Austrijanca Klausa Mähringa i Mađara Tibora Gyenisa i Barna Illesa.
Goste je uvodno pozdravio direktor BI-a Marton Mehes, a o kulturnoj trilateralnoj suradnji govorili su hrvatski veleposlanik u Austriji Gordan Bakota, mađarski veleposlanik u Austriji Vince Szalav – Bobrovniczky i predstavnik austrijskog Ministarstva obrazovanja, umjetnosti i kulture Hanspeter Huber.
- Ulazak RH u EU velika je šansa ne samo za Hrvatsku nego i za ostale srednjoeuropske zemlje, s kojima smo povijesno i kulturno povezani - rekao je Bakota, zahvalivši Austriji i Mađarskoj na njihovoj svekolikoj potpori našoj zemlji na njenom europskom putu.
- Putovanje RH se nastavlja i nakon ulaska u EU 1. srpnja ove godine, ali s drugim ciljevima, podizanjem životnog standarda, jačanjem kulturnog i političkog prosperiteta itd. - dodao je hrvatski veleposlanik istaknuvši kako će Austrija, Hrvatska i Mađarska tvoriti snažnu jezgru središnje Europe.
Mađarski veleposlanik u Austriji je rekao kako sve tri zemlje imaju ne samo zajedničku sadašnjost nego i budućnost, a da su hrvatske manjinske zajednice u Mađarskoj i Austriji \'\'most povezivanja“ s domovinom.
Hanspeter Huber je ustvrdio kako će tri države nakon ulaska RH u EU krasiti ne samo trilateralna nego i multilateralna kulturna suradnja u sklopu Dunavske strategije.
O izložbenom postavu govorile su kuratorice izložbe Susanne Gamauf i Brigitte Konyen iz bečke Foto-galerije i mađarski muzikolog i fotografski stručnjak Karoly Kincses iz Mađarske fotografske kuće u Budimpešti.
Govoreći o radovima SofijeSilvie istaknuto je kako autorica u seriji Tihi otoci Brijuni prikazuje slojevitost prostora otoka koji ne može biti obuhvaćena običnim pogledom i to pronalazeći vlastitu formu i umjetnički izričaj.
- Za mene je fotografsko promišljanje nacionalnog parka Brijuni bilo svojevrsni povratak korijenima, obzirom da sam zbog školovanja u Pragu i Londonu dugo izbivala iz Hrvatske - rekla je za Večernji list SofijaSilvia. Dodala je kako Brijuni predstavljaju davno stvoren imaginarni krajolik, konstruiran okoliš koji se na prvi pogled čini prirodnim, a otoci predstavljaju kulturni krajolik, kao prostor s bogatom poviješću, posebice u Titovo vrijeme, koji je tijekom vremena postojao kao mjesto privilegirane izolacije. Napomenula je kako je na fotografijama zabilježila i mnogo hotelskog interijera, a fotografije Soba 01 i Soba 03, izložene u Beču, samo su neki od njih.
Izložba će biti otvorena do 12. travnja ove godine.
Silvia Potočki Smiljanić (SofijaSilvia) je rođena 1979. godine u Puli. Umjetničku fotografiju diplomirala je na FAMU u Pragu, a umjetnost je magistrirala na Central Saint Martins Scchool of Art and Disign u Londonu. Izlaže od 1998. godine u zemlji i inozemstvu. Uz umjetnički rad bavi se organizacijom međunarodnih izložbi i simpozija u Hrvatskoj.
>>Nudizam u muzeju: 300 golih posjetitelja gledalo muške aktove