Ministarstvo kulture Republike Hrvatske podržalo je Apel za obnovu i očuvanje znanstvene infrastrukture u Republici Hrvatskoj koju je Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu uputio predsjedniku Vlade, ministrici kulture, ministru znanosti i obrazovanja, predsjedniku Republike Hrvatske, predsjedniku Hrvatskoga sabora, ministrici vanjskih i europskih poslova te na znanje rektoru Sveučilišta u Zagrebu.
Filozofski je fakultet u svom apelu istaknuo da planiranje proračunskih sredstva za ovu namjenu u 2012. godini te u projekcijama za godine koje slijede ne smije polaziti od zatečenih stavki u proračunima za posljednje dvije godine. Iznoseći tabelarni prikaz planiranog proračunskog podupiranja znanstvene infrastrukture u razdoblju od 2003. do 2011. godine, FFZG je upozorio da su posljednje dvije godine bile razdoblje agonije sustava i evidentnog urušavanja infrastrukturne podloge za funkcioniranje i razvoj znanosti s pogubnim posljedicama.
Ministarstvo kulture u priopćenju ističe da je izravno zainteresirano za sadržaj i podržavanje apela s obzirom na to da u okviru redovite djelatnosti sufinancira i brojne programe koji izravno utječu na očuvanje i održavanje znanstvene infrastrukture u Hrvatskoj.
Ministarstvo dodaje da je ranijih godina u manjoj mjeri sufinanciralo objavljivanje vrijednih naslova iz društveno-humanističkih znanosti. Zbog smanjenih sredstava koja su dodjeljivana za znanstvenu knjigu u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, zadnjih se godina tako u velikoj mjeri povećao pritisak znanstvenih ustanova i izdavača specijaliziranih za znanstvenu knjigu na Ministarstvo kulture, navodi se.
"Nažalost, ni Ministarstvo kulture nije u okviru svojih predviđenih sredstava, uz vrijedne naslove domaće i strane književnosti, bilo u mogućnosti poduprijeti objavljivanje svih vrijednih znanstvenih knjiga i časopisa tako da je hrvatska znanstvena, ali i šira kulturna zajednica ostala bez velikog broja vrijednih izdanja koja bi zasigurno bitno pridonijela razvoju i afirmaciji domaće kulture i znanosti", ističe se u priopćenju.
Ministarstvo kulture podržava apel "s konkretnim prijedlogom da se proračunsko sufinanciranje znanstvenih knjiga i časopisa poveća, odnosno uskladi sa sufinanciranjem objavljivanja književnih djela u okviru djelatnosti Ministarstva kulture, ali bez negativnih posljedica ili smanjenja sredstava bilo za znanost bilo za kulturu", ističe se u priopćenju te dodaje kako, kao što je navedeno u apelu, problem financiranja znanstvene infrastrukture nije samo resorni problem već "pitanje od iznimne državne važnosti zbog očuvanja i razvoja znanja i znanosti kao važnog segmenta prepoznavanja hrvatskog društva i identiteta, naročito u europskim i svjetskim okvirima".
Filozofski je fakultet u svom apelu podsjetio na izjavu o ugroženosti hrvatskoga znanstvenog izdavaštva koju je Vijeće Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu donijelo 18. prosinca 2009., a kojom od Vlade traži da hitno razmotri problem znanstvenog izdavaštva i donese interventne financijske mjere kojima će se spriječiti urušavanje sustava znanstvenog izdavaštva.
Stoga je fakultet od Vlade zatražio da inicira promjenu pogrešne znanstvene politike u području znanstvenog izdavaštva te hitno pošalje poruku ohrabrenja brojnim urednicima znanstvenih časopisa i djelatnicima u području znanstvenog izdavaštva koji svojim entuzijazmom i osobnim zalaganjem grade i održavaju sustav znanstvenog izdavaštva preko kojeg je hrvatska znanost postala vidljivom i prepoznatljivom na međunarodnom planu.
Znanstvenici su prepušteni na milost i nemilost etabliranim pojedincima, koji sve svoje znanje upotrebljavaju za zadržavanje drugačijih ideja, članaka i mišljenja od onih uhodanih . time se znanstvenike sputava da iznesu svoje nove ideje, a da o osiguranju sredstava koje bi zajednica trebala osigurati za promoviranje novih ideja i ne govorim. Ne posvećuje se čak niti dostatna pažnja člancima objavljenim u relevantnim svjetskim časopisima.