Laureati

Igoru Grubiću prvo mjesto za koreografirano nasilje

Foto: arhiva MSU
Igoru Grubiću prvo mjesto za koreografirano nasilje
26.03.2010.
u 19:10
Prvonagrađeni multimedijski umjetnik Igor Grubić dobio je 75 tisuća kuna, drugi Marijan Crtalić sedamdeset, a treći Marko Tadić šezdeset i pet tisuća kuna.
Pogledaj originalni članak

Među umjetničkim eksponatima koji su posljednjih mjesec dana izloženi u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu tri su nagrađena rada na natječaju T-HT nagrade. Videoinstalacija “East Side Story” Igora Grubića u trajanju od 14 minuta (dva kanala) prvonagrađeni je angažirani rad na temu rodnog i spolnog aktivizma. Grubiću je pripalo 75 tisuća kuna.

 Gay Pride i nasilje

U obrazloženju žirija kaže se da Grubićev rad “sučeljuje dokumentarni materijal s visoko stiliziranim umjetničkim radom, zalažući se za toleranciju i razumijevanje skupine ljudi koji zbog spolne orijentacije izazivaju otpor kod velikog broja pojedinaca i društvenih skupina. Umjetnik na jednom videokanalu reproducira autentične TV-snimke demonstracija tih skupina koje su godine 2001. u Beogradu i 2002. u Zagrebu protestirale i onemogućavale nastupe aktvista na Gay Prideu, dok drugi dio instalacije čini umjetnička intervencija u obliku plesne koreografije, i to na mjestu demonstracija u Zagrebu”.

Nagradama u ukupnoj vrijednosti od 210 tisuća kuna tvrtka T-HT otkupljuje tri djela od suvremenih autora i ostavlja ih u trajnom vlasništvu MSU, u stalnom postavu. Na natječaju T-HTnagrada@msu.hr za otkup djela suvremene umjetnosti predviđena je prva otkupna novčana nagrada u iznosu od 75.000, druga 70.000 i treća 65.000 kuna.

Tadićev izgubljeni otok

Snježana Pintarić, ravnateljica MSU, i Maja Weber, direktorica odjela za veze s javnošću T-HT-a, predale su drugu nagradu sisačkom umjetniku Marijanu Crtaliću za njegov “Nevidljivi Sisak – Fenomen Željazara”. Osim što je snimio film o svojevrsnom tvorničkom “muzeju na otvorenom”, Crtalić je upotpunio svoje viđenje arhivskom građom i fotografijama koje je sačuvala Željezara.

 Treću nagradu žiri je odlučio dodijeliti Marku Tadiću za rad “I speak thrue Things” dijelom iscrtanom na zemljopisnim kartama, a dijelom snimljenom animacijom. “Ambijentalnom instalacijom koju čine zemljopisne karte, drveni objekt i animacija, Tadić govori o vječnoj potrazi za mitskim “otokom“, kaže se u obrazloženju. Prema riječima Maje Weber, “čini se kako se T-HTnagrada@MSU.hr kod hrvatske stručne kulturne javnosti pozicionirala kao mjesto najznačajnijih radova hrvatske suvremene umjetnosti, a počašćeni smo što će mnogi reći da ta nagrada kroz odličan odaziv i impresivan popis umjetnika daje puni presjek aktualnosti te hrvatske scene”.

 Izložba odabranih radova traje do 28. ožujka 2010. te do samog zatvaranja imate priliku glasovati za najbolji rad prema vašem mišljenju i time sudjelovati u odluci o nagradi publike. Najsretniji glasač osvojit će računalo.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TN
tamo-neka
16:07 27.03.2010.

...čestitke crti i marku, dvojici sisačkih emigranata koji potvrđuju kako svijetu umjetnosti vrijede više vanka nego u svom rodnom selu...ko im je kriv kad nisu podobni...mogli su djela objavljivati u lokalno-politički-angažiranim \"riječima\".. ...bravo momci!...