Iako je ilustrirao knjige “prostaka” Charlesa Bukowskog i Marquisea de Sadea, i to vrlo dobro, njegov je život odredila ilustracija dječjih knjiga i pseudonim Janosch koji ga je učinio poznatim prvo u njemačkom govornom svijetu, a zatim u cijelom svijetu dječjih bajki i duha koji bar dijelom ostaje dječjim i kad odrastemo.
Janosch je navršio 80., a bečka Galerija Augustin podsjeća nas na likove koje je stvorio i prije negoli je svijet o njemu čuo kad je 1979. objavio bestseler “Oh, kako je lijepa Panama”, za koji je odmah nagrađen.
Beč izlaže Janoschove unikate iz 50-ih iako je Janosch zapravo dijete kulture umnožavanja koja Gutenbergovu galaksiju proširuje novim medijima. Rođen kao Horst Eckert Hindenburg u Gornjoj Šleskoj u rudarskome naselju, Janosch se izvukao iz loše životne perspektive, dakako uz mnoge obrate, ali na kraju sretno.
Htio je i na akademiju, ali münchenska ga ALU nije primila na studij.
Počeo je raditi kao slobodnjak i danas se i ne zna točan broj knjiga za djecu i odrasle (oko 300) koje je napisao i ilustrirao, a koje su prevedene na više od 30 jezika. Mirno živi na Kanarima, znajući da su generacije odrasle uz njegove likove i knjige. Izložba koja nas podsjeća na njega upravo kruži Europom.