David Vann

Imao sam 14 godina i dobio pištolj kojim se ubio moj otac

Foto: arhiva VL
Imao sam 14 godina i dobio pištolj kojim se ubio moj otac
24.05.2012.
u 19:18
U svakoj zemlji knjiga ima drukčiji život. U vašoj ima izvrsnu naslovnicu, rasporenog lososa koji, odmah na prvi pogled, podsjeća na tragediju, kaže Vann
Pogledaj originalni članak

Urednica Gordana Farkaš-Sfeci iz kuće OceanMore objavom zbirke priča “Legenda o samoubojstvu” u koju je, istini za volju, uklopljen i jedan kratki roman američkog pisca Davida Vanna, opet je napravila puni pogodak.

Rasporeni losos

Hrvatski je devetnaesti jezik na koji je knjiga prevedena, a Vann, iako je u međuvremenu napisao i objavio dva romana, još putuje svijetom i promovira svoj prvijenac. Prvijenac za koji je izdavača tražio punih dvanaest godina!? Knjiga je izazvala pravi pljusak pozitivnih kritika, ali intrigira i sadržajem. U njoj Vann opisuje istinit događaj, samoubojstvo oca koji se ubio nakon što trinaestogodišnji David nije htio napustiti majku i iz Kalifornije otići na godinu dana živjeti s ocem na Aljasci, gdje bi živjeli od ribarenja.

– U svakoj zemlji knjiga ima drukčiji život. U vašoj ima izvrsnu naslovnicu, rasporenog lososa koji, odmah na prvi pogled, podsjeća na tragediju. Francuske majke bile su preneražene idejom da dječak od samo trinaest godina ide živjeti na Aljasku s ocem. Baš me zanima kako će reagirati hrvatske majke – rekao je Vann na predstavljanju knjige u prepunoj zagrebačkoj Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, gdje je svoju knjigu promovirao u dijalogu s Robertom Perišićem, koji je doista nahvalio knjigu.

Perišić je tako istaknuo da je knjiga autobiografska, ali i fikcionalna jer se u njoj, i to u središnjoj noveli “Otok Sukkwan” pisac bavi pitanjem što bi se dogodilo da je kao trinaestogodišnjak ipak otišao živjeti s ocem na Aljasku.

A Vann u svojoj obitelji ima čak pet slučajeva samoubojstava, i to i s očeve i majčine strane.

– To je prava obiteljska samoubilačka zajednica – govori Vann, koji je posvjedočio da su mu kao dječaku predali očevo oružje.

– Imao sam četrnaest godina i postao vlasnik očevih pištolja. To je pravo američko ludilo. U Americi ima država u kojima ljudi s pištoljem za pojasom ulaze u bar i piju. Imamo dva milijuna vojnih veterana. I onda su statistike o oružanim incidentima takve kakve jesu. Ne znam kakva je situacija s tim u vezi u Hrvatskoj, možda je kod vas bolje nego u Americi. Uostalom, i ja sam živio u ribarskoj obitelji koja je ribu ubijala svaki dan – ispričao je u jednom dahu pažljivoj zagrebačkoj publici David Vann.

Usto, publiku je uspio i dobro zabaviti i nasmijati nevjerojatnim pričama o tome kako je potopio brod na medenom mjesecu ili raspravama na temu zašto američka radnička klasa na izborima glasa za republikance.

Film po novom romanu

U Zagreb je Vann došao s krstarenja po Jadranu. Svojedobno se bavio čarterom na Mediteranu, u Turskoj, no taj mu je posao propao. Ali, prava za snimanje filma po njegovu romanu “Caribou Island” već su prodana dvostrukom dobitniku Oscara za dokumentarni film Billu Guttentagu. Scenarij je napisan, a u filmu će biti i tri jake ženske uloge. A Vann će, obećala je Gordana Farkaš-Sfeci, ponovno stići u Zagreb čim OceanMore objavi prijevod i tog intrigantnog romana.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

AR
ArsenT
06:17 25.05.2012.

kak meni nikad ne jave za ovako super događanje...

AH
ahmatova
08:33 25.05.2012.

Bravo za Gordanu Farkaš-Sfeci i OceanMore. Čitajte i kupujte njihove lijepo uređene i kvaltetne knjige.