Push The Sky Away

Izvrstan album, posebno za one koji obožavaju Caveove balade

Izvrstan album, posebno za one koji obožavaju Caveove balade
04.03.2013.
u 11:29
Cave je u posljednjih pet godina, koliko je prošlo od posljednjeg albuma s Bad Seeds, snimio dva albuma s Grindermanima i u odnosu na njih ovakav ga album predstavlja u mirnijem, ali nipošto novom izdanju
Pogledaj originalni članak

Godine 1997. Nick Cave snimio je sjetni album “The Boatman’s Call” kao rezultat ljubavnih brodoloma te je s obzirom na atmosferu i kvalitetu dobio laskave usporedbe s najlegendarnijim “prekidničkim” albumom “Blood On The Tracks” Boba Dylana. Petnaest godina kasnije Cave dolazi s “Push The Sky Away”, još jednom kolekcijom isključivo sporijih pjesama (namjerno izbjegavam reći laganijih jer od težine tih “laganica” propadate u zemlju), koji, međutim, nije nastao iz ljubavnih razočaranja. Ovaj je put Cave skladao promatrajući more sa svoga balkona. Pratio je ritam sporih valova i provukao motive vode kroz barem tri ili četiri od devet pjesama na albumu. Međutim, ono što je važnije od priče o njegovu nastanku – to je još jedan fantastičan album za one koji mogu prihvatiti da Bad Seeds ne moraju nužno biti grozničavo žestoki da bi bili izvaredni i “pravi Bad Seeds”. Uostalom, Cave je u posljednjih pet godina, koliko je prošlo od posljednjeg albuma s Bad Seeds, snimio dva albuma s Grindermanima i u odnosu na njih ovakav ga album predstavlja u mirnijem, ali nipošto novom izdanju. Uvodna “We No Who U R” mogla se glatko naći negdje uz “Lime Tree Arbour”, “Mermaids” je mogao biti singl iz vremena “Good Son”, ali sve opet zvuči novo i originalno.

Neki kritičari ističu kako je odlaskom Micka Harveya Cave skinuo naglasak s gitara i stavio ga na violine i klavijature Warrena Ellisa, međutim, to baš nije posve točno. Gitare ne pršte, to je istina, ali imaju i te kako važnu ulogu u finom tkanju atmosfere pune mraka, suptilnosti i senzualnosti. S iznimkom dviju već spomenutih pjesama, ostale nemaju strukturu klasičnih balada, svakako one najbolje poput “Finishing Jubilee Street” i “Higgs Bosson Blues”, nego su to melodijsko-narativne progresije koju predvodi Caveovov moćan glas čak i kad lirika možda zaostaje koji centimetar. Impresivan album završava s “Push The Sky”, najsporijom himnom ili budnicom koju smo čuli odavno, u kojoj posve ispravno tvrdi: “And some people say it’s just rock’n’roll, Oh, but it gets you right down to your soul.”

Ocjena: 4,5/5

 

Pjesme:

1. We No Who U R

2. Wide Lovely Eyes

3. Water’s Edge

4. Jubilee Street

5. Mermaids

6. We Real Cool

7. Finishing Jubilee Street

8. Higgs Boson Blues

9. Push the Sky Away

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.